Kaspersky Anti Virus Admin KIT

Makalemizde bir işletmenin ihtiyacı olan ve tek merkezden yönetilebilen kurulum ile yapılandırılması basitleştirilmiş bir ürün olan Kaspersky BusinessSpace Security V6.0 bahsedeceğiz.  

Kaspersky AntiVirüs programının BusinessSpace Security V6.0 ürünü orta ölçekli işletmeciler için üretilmiş bir anti virüs çözümüdür.  Bu ürünün içeriğinde Dosya sunucuları için özel dosya koruma olduğu gibi kullanıcı bilgisayarlarında internet security seviyesinde koruma sağlamaktadır. 

Birinci bölümümüzde sunucu ve kullanıcı bilgisayarlarında yüklü olan Kaspersky Workstation veya File Server ürünlerinin yönetebilmesini sağlayan “Admin Kit” kurulum işlemini yapacağız. Kurulum öncesi ilk yapılacak işlem Admin Kit için gerekli olan donanım ve yazılım gereksinimlerini kontrol etmektir. Bunun için aşağıdaki tabloyu kontrol edebilirsiniz.  

Admin Kit Donanım ve Yazılım Gereksinimleri:  

image001   

Admin Kit Yönetim Konsolu Gereksinimleri:  

image002   

Admin Kit birçok işletim sistemi üzerine kurulabileceği gibi çok büyük özelliklerde donanım gereksinimi istememektedir. Fakat sorun yaşamamak için Admin kiti sürekli açık sistem üzerinde barındırmanızı tavsiye ederim. Sisteminizde gerekli olan veri tabanı yöneticisi yok ise Microsoft’un ücretsiz dağıttığı MSSQL 2000 MSDE veya 2005 Express kullanabilirsiniz. Donanım ve yazılım gereksinimlerini kontrol ettikten sonra kurulum işlemine geçebiliriz. (Admin Kit programı ile MSQL2000 MSDE ücretsiz olarak www.kaspersky.com.tr üzerinden indirebilirsiniz.)  

 

Ø    Sisteminizde kurulu mevcut bir veri tabanı yok ise Kaspersky sitesinden indirdiğiniz MSSQL 2000 MSDE kuruyoruz. (Eğer sisteminizde bir veri tabanı kurulu ise lütfen bu adımı geçiniz.)  

Ø    Bu makalede bahsedilen kurulum işlemleri standart kurulum adımlarını içermektedir.  

 

Kurulum dosyaları ve açıklamaları:  

 

Ø    msde2ksp3en.exe: MSDE 2000 SQL Servis Pack 3 English  

o    Kaspersky kayıtlarının tutulması için gerekli ücretsiz veri tabanı programı  

Ø    kasp6.0.1572_adminkiten.exe : Admin Kit Version 6.0.1572  

o    Kasperersky Yönetim Paneli  

Ø    WKS_6.0.2.678TR: Kaspersky Workstation 6.0.2.678 Türkçe  

o    Kullanıcı bilgisayarları için tasarlanmış Kaspersky Antivirüs  

Ø    File_Server_6.0.2.678TR: Kaspersky File Server 6.0.2.678 Türkçe  

o    Dosya Sunucuları için tasarlanmış Kaspersky Antivirüs  

 

MSDE 2000 SQL Kurulum Adımları:  

image003 

SQL Ekran – 01  

Kaspersky kurulumunu özelleştirdiği SQL MCDE 2000 ilk ekranda kurulumu başlatmak için msde2ksp3en.exe çalıştırıyoruz. Gelen ekranda “Next” butonuna tıklıyor ve bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image004

SQL Ekran – 02  

MS SQL 2000 MSDE Lisansını kabul etmek için “Yes” butonuna tıklıyoruz ve bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image005

SQL Ekran – 03  

Yeni ekranımızda “User Name” ve “Company Name” bölümlerini firmamıza uygun şekilde yazdıktan sonra “Next” butonuna tıklıyoruz ve bir sonraki ekrana geçiyoruz.image006

SQL Server – 04  

Yeni ekranımızda MSDE SQL 2000 için gerekli dosyaların ve oluşturulacak veri tabanlarının saklanacağı alanları belirtip “Next” butonuna tıklıyoruz. (Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz hiçbir değişiklik yapmadan “Next” butonuna tıklayınız.)  

image007   

SQL Server – 0 5  

Yeni gelen ekranda bizden SQL Server için isim vermemiz isteniyor. Eğer  “Default” seçeneği seçili bırakırsanız mevcut bilgisayarın adını alacaktır. “Next” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image008   

SQL Ekran – 06  

MS SQL 2000 MSDE kurulumunu tamamlamak için “Finish” butonuna tıklıyoruz. Bu işlem bittikten sonra kurulum yapılan bilgisayarı yeniden başlatınız. Daha sonra “Admin Kit” kurulumunu geçiniz.  

Admin Kit Kurulum Adımları:  

image009   

Admin Kit Ekran – 01  

Kaspersky yönetim paneli olan “Admin Kit” kurulum işlemi için kasp6.0.1572_adminkiten.exe çalıştırıyoruz. Gelen ekranda “Next” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image010   

Admin Kit Ekran – 02  

Yeni ekranda kurulum için açılacak dosya yolu belirtilmektedir. “Next” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image011   

Admin Kit Ekran – 03  

Kurulum için gerekli dosyalar açıldıktan sonra kurulum ekranı otomatik olarak gelir. Yeni gelen bu ekranda “Next” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image012   

Admin Kit Ekran – 04  

Gelen ekranda lisans sözleşmesini kabul etmek için “Yes” butonuna tıklıyoruz ve bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image013   

Admin Kit Ekran – 05  

Gelen ekranımızda “User Name” ve “Company Name” bölümlerini yazdıktan sonra “Next” butonuna tıklıyoruz. Bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image014   

Admin Kit Ekran – 06  

Yeni ekranda Kaspersky Admin Kit programının kurulacağı dizin belirtilmektedir. Herhangi bir değişiklik yapmadan “Next” butonuna tıklıyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz.  

image015   

Admin Kit Ekran – 07  

Gelen ekranda “Admin Kit” bileşenleri gösterilmektedir. Kaspersky Admin kit ile Cisco cihazlarla haberleşme imkânı vardır. Bu ekranda herhangi bir değişiklik yapmadan “Next” butonuna tıklıyoruz ve bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image016   

Admin Kit Ekran – 08  

Yeni ekranımızda veri tabanı yöneticisinin kurulumunun yapılıp yapılmadığı sorulmaktadır. Eğer veri tabanı yöneticisinin (En azından MS SQL 2000 MSDE yapılmış olmalıdır.) kurulmuş ise “Evet” seçeneğini seçiyor ve bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image017   

Admin Kit Ekran – 09  

Yeni ekranımızda SQL Server’da yetkili kullanıcının seçilmesi istenmektedir. Burada “Domain User Account” seçilirse domain ortamında yönetici hesaplarından birinin seçilmesi gerekmektedir. Diğer seçeneğimiz ise “Local System Account” kurulum işlemini yaptığımız kullanıcı hesabımızdır. Burada “Local System Account” seçerek bir sonraki ekranımıza ilerliyoruz.  

image018   

Admin Kit Ekran – 10  

Açılan yeni ekranımızda kayıt işlemlerinin tutulacağı veri tabanı seçmemiz istenmektedir. Standart bir kurulum yapığımız için “Microsoft SQL Server(MSDE)” seçeneğini işaretledikten sonra “Next” butonuna basıyoruz.  

image019   

Admin Kit Ekran – 11  

Gelen ekranda “Server name” bölümünde SQL Server’ımızın adı istenmektedir. Eğer SQL Server adını değiştirmemiş iseniz burada “(local)” olarak bırakınız. “Database name” ise kayıt tutulacak veri tabanın adı istenmektedir. “Database name” alanında herhangi bir değişiklik yapmadan “Next” butonuna tıklıyor ve bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image020   

Admin Kit Ekran – 12  

Açılan yeni ekranımızda SQL Server’a bağlantı kurmak için gerekli kullanıcı adı ve şifre istenmektedir. Standart kurulumda “Microsoft Windows Authentication Mode” seçeneği işaretlenir. Eğer mevcut bir SQL Server’ınız var ise “SQL Server Authentication Mode” seçeneği seçilir ve gerekli kullanıcı adı ile şifreler girilerek SQL Server’a bağlanması sağlanır. “Next” butonuna tıklayarak bir sonraki ekranımıza geçiyoruz.  

image021   

Admin Kit Ekran – 13  

Gelen ekranımızda kullanıcı bilgisayarlarını dağıtılacak güncellemeler ve sürüm yenilemeleri için gerekli olan paylaşıma açık dosya oluşturulduğunu görmektesiniz. “Next” butonuna tıklayarak bir sonraki ekranımıza geçiyoruz.  

image022   

Admin Kit Ekran – 14  

Açılan ekranımızda kullanıcıların yönetim paneline kayıt yaptırmak için erişeceği yolun hangi aşama ile yapılacağı sorulmaktadır. Burada üç adet seçeneğimiz mevcut. Yapınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz. Eğer yönetim paneli kurulu bilgisayarınız statik bir ip numarasına sahip ise ve bu konuda bilgi sahibi değilseniz açılır kutudan statik ip numaranızı seçmenizi tavsiye ederim. “Next” butonunu kullanarak bir sonraki adıma geçiyoruz.  

image023   

Admin Kit Ekran – 15  

Yeni ekranımızda kullanıcı bilgisayarlarında ve sunucuda yüklü olan anti virüs programlarına erişebilmek veya yönetebilmek için gerekli olan port numaraları standart olarak 14000 ile 13000’dir. Herhangi bir değişiklik yapmadan “Next” butonuna tıklıyor ve bir sonraki ekranımıza geçiyoruz.  

image024   

Admin Kit Ekran – 16  

Gelen ekranımızda “Save certificate’s backup copy” seçeneğinin işaretini kaldırıp “Next” butonuna tıklayarak bir sonraki ekranımıza geçiyoruz.  

image025   

Admin Kit Ekran – 17  

Yeni ekranımızda “Next” butonu tıklayarak kurulum işleminin tamamlanması için gerekli dosyaların sisteme kurulmasını sağlayıp bir sonraki ekranımıza geçiyoruz.  

image026   

Admin Kit Ekran – 18  

Kurulum işlemini bitirmek için gelen ekranda “Finish” butona tıklıyoruz.  

image027   

Admin Kit Ekran – 19  

Kurulum sağlıklı bir şekilde bitirilmiş ise “Admin Kit Ekran – 19 “ekranları görmeniz gerekmektedir. Kaspersky Admin Kit kurulum işlemi başarıyla bitirdikten sonra mevcut sistemimize uygun Kaspersky Antivirüs programımızı kuruyoruz. Bu işlem için aşağıdaki adımları izleyiniz.  

Kaspersky Admin Kit kurulum işlemlerini bir sunucu üzerine yaptığımız için Kaspersky File Server kurulum işlemlerini yapacağız. Eğer işletim sisteminiz bir sunucu sistem değilse Kaspersky Workstation kurulumu yapmalısınız.  Kaspersky Antivirüs kurulumu üç değişik şekilde gerçekleştirilebilir. Elle (manuel) kurulum, Admin Kit kullanarak kurulum ve son olarak GPO kullanarak kurumdur. Bu makalede admin kit kurulu sunucu üzerine elle (manuel) kurulum işlemlerini göreceğiz.  

Kaspersky File Server kurulum işlemini başlatmak için File Server 6.0.2.678 TR dosyamızı çalıştırıyoruz.  

image028   

File Server – 01  

Gelen pencerede “İleri” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiyoruz.  

image029

File Server – 02  

Lisans Anlaşmasını onaylamak için “Lisans sözleşmesinin tüm maddelerini kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyin. Daha sonra aktif duruma gelen “İleri” butonuna tıklayın ve bir sonraki ekrana geçin.

image030   

File Server – 03  

Gelen ekranda “ileri” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiniz.  

image031   

File Server – 04  

Kurulum işlemlerinin gerçekleştirilmesi için “ileri” butonuna tıklayın ve bir sonraki ekrana geçiniz.  

image032   

File Server – 05  

Gelen ekranda “Mevcut Lisans anahtarını uygula” seçeneğini işaretleyin ve “ileri” butonuna tıkladıktan sonra diğer ekrana geçiniz.  

image033   

File Server – 06  

Gelen ekranda “Gözat…” butonunu kullanarak Kaspersky tarafından size sağlanan file server lisans anahtarını seçtikten sonra “İleri” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiniz.  

image034   

File Server – 07  

Doğru lisans anahtarını girdiğinizde File Server – 07 ekranında görüntülenen “Lisans anahtarı başarıyla yüklendi.” Seçeneğini göreceksiniz. “İleri” butonunu kullanarak bir sonraki ekrana geçiniz.  

image035   

File Server – 08  

Gelen ekranda güncelleme ayarları görünmektedir. Bu ayarları daha sonra Admin Kit kullanarakta düzenleme şansımız olduğu için “İleri” butonunu kullanarak devam ediyoruz.  

image036   

File Server – 08  

Gelen ekranda programın tarama ayarlarını görmektesiniz. Bu ekranda herhangi bir değişiklik yapmadan “İleri” butonunu kullanarak devam ediniz.  

image037   

File Server – 09  

Gelen ekranda anti virüs yazılımının başkaları tarafından değiştirilmemesi için uygulanan şifreleme işlemlerini görmektesiniz. Bu ve buna benzer tüm ayarlar Admin Kit yardımı ile yapılandırılabilmektedir. Herhangi bir ayar değişikliği yapmadan bir sonraki ekranımızı geçmek için “İleri” butonunu tıklayınız.  

image038   

File Server – 10  

Gelen ekranda “Bitir” butonunu kullanarak kurulum işleminin tamamlanmasını sağlayınız.  

Bu işlemden sonra sunucu bilgisayarın üzerine kurulması gereken anti virüs yazılımını tamamlamış bulunuyoruz.

 Rafet S. AYATA