İnternet Üzerinden En ucuza Arama Yapmak – Voipwise – Voip wise

İnternet Üzerinden En ucuza Arama Yapmak

Uzun zamandır internet kullanıyorsunuz ve neredeyse bütün işlemlerini internet üzerinden yapıyorsunuz. Öyle ki artık bankacılık işlemleri, vergilerin yatırılması, faturaların ödenmesi için yerinizden kalkmanıza gerek bile kalmayan bir yaşam döngüsü içerisindeyiz. Ama telefon etme ihtiyacı duyduğunuzda ve bu aramayı normal telefon üzerinden yapmak zorunda mısınız? İşte bu durumdan kurtulmak için voip programları imdadımıza yetişiyor.

Tabi öncelikle Türkiye’deki karasal hatları aradığımızda bizden ücret almayacak bir servis bulmalıyız. Bunların listesi aşağıdaki gibidir.

clip_image001

Resim – 01

Bu listede bizim için önemli olan ücretsiz Türkiye karasal hatları arama hizmeti verenlerdir. Resim – 01 de yeşil renkte belirtilen; nonoh.net, poivy.com, smslisto.com, voipraider.com, voipwise.com ve webcalldirect.com firmalarıdır ki bu firmalar betamax firmasının kopya firmalarıdır. İsmini sıraladığımız tüm firmalar bilgisayarınıza kuracağınız ufak bir program ile ücretsiz arama işleminize izin vermektedir. Bunun yanında bizim için önemli olan SIP desteğinin olup olmadığıdır. Betamax firmalarının genelinde SIP desteği ücretli olarak verilmektedir. Bazı firmalarında ise zaman zaman ücretsiz olarak kampanya yapmaktadırlar. Şuan için voipraider.com SIP desteğini ücretsiz vermektedir.

Peki, SIP desteği bizim ne işimize yarayacak?

SIP desteği veren voip modeminize bağlayacağınız normal bir telefon ile bilgisayarı açıp arama yapmak yerine normal telefonunuzdan ücretsiz olarak arama yapma imkânına sahip olacaksınız.

clip_image002

Resim – 02

clip_image003

Resim – 03

Resim – 02 ve Resim – 03 deki örneklerde de gördüğünüz gibi sip desteği ile bu bağlantıların voip destekli modemlerde nasıl yapıldığını anlayabilirsiniz. ( Daha geniş bilgi için sitemizde yayınlanan Sn. Mesut Sarıyar’ın makalesini incelemenizi şiddetle tavsiye ederim. https://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2008/03/28/vo_3101_p-nedir-nas-l-kurulur.aspx )

Peki, elimizde voip destekli modemimiz yok biz bu durumda ne yapacağız?

Makalemizin asıl konusuna gelmiş bulunmaktayız. Bu durumda benimde kullanıp memnun kaldığım voipwise firmasının programını bilgisayarımıza indirmekle işe başlıyoruz. Bunun için https://www.voipwise.com/en/download.html adresine girip sisteminize uyumlu (Mac, Linux veya Windows) programı indirin.

Sisteminizin Windows olduğunu varsayarak indirdiğimiz setupVoipwise kurulum dosyamı çalıştırıyorum.

clip_image004

Resim – 04

Kurulum dili olarak Türkçe bulunmadığından mevcut dillerden English tercih ediyoruz.

clip_image005

Resim – 05

Next ile kurulumu bir sonraki adıma ilerletiyoruz.

clip_image006

Resim – 06

Lisans sözleşmesini kabul edip next ile bir sonraki adıma ilerliyoruz.

clip_image007

Resim – 07

Kurulumu next butonlarına basarak sonraki ekranlara ilerliyoruz.

clip_image008

Resim – 08

Kurulumu başlatmak için Install butonuna basıyoruz.

clip_image009

Resim – 09

Kurulum işlemini bitirip programı başlatmak için Finish butonuna tıklıyoruz.

clip_image010

Resim – 10

Yeni bir kullanıcı olduğumuz için “I am a new user” seçeneğini işaretleyip next ile bir sonraki adıma ilerliyoruz.

clip_image011

Resim – 11

Yeni bir kullanıcı için gerekli bilgileri girip “Register” butonuna tıklayarak kayıt işlemini tamamlıyorum.

clip_image012

Resim – 12

Kullanıcı adım ile kayıt işlemi tamamlandı. Bir sonraki adımda ayarlarımızı kontrol edeceğiz.

clip_image013

Resim – 13

Voipwise tüm ayarlarımızı kontrol etmemiz için adım adım bize yardımcı oluyor. İlk ayar performans ve bağlantı testi bu testi geçtikten sonra Next ile bir sonraki adıma ilerliyoruz.

clip_image014

Resim – 14

Bütün adımları yazmayacağım zaten klasik MSN Messenger ayarları gibidir. 4 adımda Make a free test call butonuna basarak güzel bir bayanın sizi karşılamasını bekleyin ve bip sesinden sonra bir test kaydı yapın. İşlem bitiminde kaydınız size dinletilecek ve duyup duymadığınız sorulacaktır. Eğer duyamıyorsanız ses kaydınızda veya farklı bir ayarınızda problem olabilir geri dönüp gözden geçirebilirsiniz. Bu işlem başarıyla tamamladıktan sonra next butonunu kullanarak bir sonraki adıma ilerliyoruz.  ( Tabi siz aceleci davranıp Skip butonunu kullanarak ayarlarınızın doğru olduğunu kabul edip programı başlatabilirsiniz )

clip_image015

Resim – 15

Finish butonunu kullanarak işleminizi tamamlayarak programımızın çalışmasını sağlıyoruz.

clip_image016

Resim – 16

Programın ilk görüntüsüne ulaştık burada isterseniz Skype, Msn veya Outlook üzerindeki kontak listelerinizi otomatik olarak ekleyebileceğiniz gibi Tools menüsü altında yer alan Add Contact ile yeni bir kontak ekleyebilirsiniz. Her iki durumda da mevcut kontaklardaki telefon numaraları aranabilmektedir.  Kontak listeleri hakkında bilgi verdikten sonra ilk arama işlemi için 10 Euro’luk kredi satın almamız gerekmektedir. Hani ücretsizdi diyenleri duyar gibiyim. Makalemizin başlığında yer aldığı üzere internet üzerinden en ucuza görüşme yapacağız. Makalenin sonunda göreceksiniz ki gerçekten en ucuza bu şekilde görüşme gerçekleştirilebiliyor. Hiçbir firma size bedava hizmet veya mal vermez. Mutlaka onun altında yatan bir şeyler vardır. Betamax firmaları da size bedava hizmet vermiyor ama en ucuza görüşmenizi sağlıyor. Önce bunun nasıl olduğuna bakalım ve sonra kredimizi satın alarak devam edelim.

Firma

Sabit Telefon Aramak

Cep Telefonlarını Aramak

Ücretsiz Kontür

Konuşma Süresi

Voipwise

Ücretsiz

15 Cent / Dk.

300 dk. / hafta

90 gün

Poivy

Ücretsiz

7  Cent / Dk.

300 dk. / hafta

90 gün

Nonoh

Ücretsiz

8  Cent / Dk.

300 dk. / hafta

120 gün

Smslisto

Ücretsiz

7  Cent / Dk.

300 dk. / hafta

90 gün

Webcalldirect

Ücretsiz

5  Cent / Dk.

200 dk. / hafta

120 gün

VoipRaider

Ücretsiz

9.6  Cent / Dk.

300 dk. / hafta

90 gün

Biz voipwise kullandığımız ve memnun kaldığımız için voipwise üzerinden hesabımızı yapalım.

10 Euro x 2 YTL (Kuru sabitledik) = 20 YTL = 90 gün sabit hatları 300 dk. / hafta yani 17 hafta arayabileceksiniz. Bu durumda 17 * 300 = 5100 dk. eder bu da 90 günde toplamda 85 saat konuşma demektir. Ev veya iş telefonunuzdan aradığınızı düşünerek normalde ne kadar fatura ödeyeceğinizi size bırakıyorum herhalde 20 YTL altında değildir?

Eğer siz daha ucuza normal telefonumla konuşurum Türkiye’de diyorsanız makalenin bundan sonrasını okumanız gerekmiyor J

Şimdi Buy butonuna tıklayarak kredi satın almaya gidelim.

clip_image017

Resim – 17

Satın alma butonuna bastığınızda sizi woipwise sitesine yönlendirecektir. Burada da birkaç adımdan oluşan doğrulamayı bir kez yapmak zorundayız. İlk soru hangi ülkede olduğunuzu belirtmek yani Turkey seçip Continue butonu ile ilerliyoruz.

clip_image018

Resim – 18

Satın alma butonu ile geldiğimizden hangi yöntem ile ödeme yapacağınızı soruyor. Burada ben Visa kullandığım için Visayı tercih ederek bir sonraki adıma ilerledim.

clip_image019

Resim – 19

Dört adımda gerçekleştireceğimiz bu işlem için kullandığınız cep telefonunuzu ülke kodu kullanarak yazıp Next tuşu ile size doğrulama kodunun gönderilmesini sağlıyorsunuz. ( örn : +9050XZZZVVCC)

clip_image020

Resim – 20

Kısa mesaj ile gönderilen kod yaklaşık 45 saniye içerisinde size mutlaka ulaşmış olması gerekiyor. (dikkat edin within … second(s) içerisinde kodu girmelisiniz.) Code here bölümüne kodu girip next ile son adıma ilerliyoruz.

clip_image021

Resim – 21

Doğrulama işlemi başarı ile tamamlandığında cep numaranızın Resim – 21 de gördüğünüz üzere onaylanmış oldu. Finish işlemi ile kredi satın alımı yapıp aramaya başlayalım.

clip_image022

Resim – 22

Ödemeyi kredi kartı hesabınızdan çekebilmeleri için birkaç bilgiye ihtiyaçları olduğundan buradaki bilgilerin tamamını eksiksiz olarak dolduruyorsunuz. Son olarak “ I declare that the above details are correct” işaretleyerek detayların doğruluğunu kabul edip Save changes ile kaydediyoruz. Bu işlemde yalnız bir kere yapılıyor daha sonra bu bilgiler doğru kabul ederek hızlıca kredi almanızı sağlıyor.

clip_image023

Resim – 23

10 Euro’luk kredimizi satın almak için Buy this butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

clip_image024

Resim – 24

Daha önce girdiğiniz bilgileri Resim – 24 ‘ün üst kısmında görmektesiniz. Alt bölümde kredi kartı bilgilerinizi verip continue butonu ile kredinizi satın alıyorsunuz. (Online satın alma işlemlerinde sanal kredi kartı kullanmanızı öneririm.)

Kredi satın alma işlemi size çok uzun gelmiş olabilir ancak birkaç ayarı yapmak için bu kadar uzun sürdü daha sonra sadece son iki adım olan Resim – 23 ve 24 ile işlemi bitireceksiniz.

clip_image025

Resim – 25

Satın almış olduğumuz kredi woipwise sayfasının sağ kısmında görünmektedir. Hemen altında yer alan Freedays remaining kısmında ise bize tanınan ücretsiz arama günlerimizin ne kadar kaldığıdır.

Bu kadar işlemden sonra artık memleketteki kayınvalidemi arayıp konuşmanın zamanı geldi.

clip_image026

Resim – 26

Programınızı açıp Dailpad butonlarını kullanarak Türkiye içerisindeki sabit telefon numaralarını başına ülke kodu olan 90 ekleyip arama işlemini başlatıyorum.

clip_image027

Resim – 27

Arama işleminde aramanın ücretlimi olup olmadığını da görmektesiniz.

Bu noktada yanlışa düşmemeniz adına yine uyarmak istiyorum. Almış olduğunuz kredi 90 gün ve sınırsız krediye sahip değildir. Bu nedenle haftada yapacağınız arama işleminiz 300 dakikayı geçmemelidir. Aksi takdirde kredinizden düşmeye başlayacaktır. Cep numaralarını aramak veya kısa mesaj göndermekte ücretlidir.

Piyasadaki birçok firmanın Betamax’ın olduğunu söylemiştik ve ücretsiz arama sürelerinin veya haftalık dakikaların değiştirilme hakkını kendilerine ait olduğundan 90 gün bitiminde krediniz olan 10 Euro kullanmış olsanız da olmasanız da sıfırlanacağından ikinci 90 gün ücretsiz arama satın almadan önce Türkiye için aramaların ücretli olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Betamax’ın bu konuda yayınladığı orijinal uyarısını ve tercümesini bilgi sahibi olmanız adına paylaşıyorum.

“Registered users get max 300 minutes per week of free calls, measured over the last 7 days and per unique IP address. Unused free minutes cannot be taken to the following week(s). If limit is exceeded the normal rates apply. During your Freedays you can call all destinations listed as “Free” for free. When you have run out of Freedays, the normal rates apply. You can get new Freedays by buying credit”

Betamax Terms Of Use(Kullanım şartları) politikasına göre: “Kayıt işlemini yapmış üyeler son 7 gün üzerinden hesaplanan haftalık en fazla 300 (veya 200) dakika ücretsiz telefon edebilirler. Kullanılmayan ücretsiz dakikalar bir sonraki haftaya (veya haftalara) devredilmez. Eğer size bildirilen limitiniz aşıldıysa normal tarifeler uygulamaya alınır. Ücretsiz olarak belirtilmiş arama noktalarını ücretsiz arayabilirsiniz! Ücretsiz günleriniz bittiğinde ilk aramanızda normal tarifeler uygulanır. Ücretsiz günleriniz bittiğinde kredi satın alarak yeniden ücretsiz gün elde edebilirsiniz.

Makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız voipwise programı hakkında daha yazılacak çok şey var ama makale çok uzun oldu talep gelirse birkaç püf noktasını bir sonraki makalede yazabilir.

İnternet üzerinden en ucuza arama yapmanın imkânı varken bu imkândan sonuna kadar yararlanmanız dileğiyle.

Yazar : Rafet S. Ayata