Azure Stack HCI Nedir?

Çok kafa karıştıran bir isimlendirme olduğu için hızlı bir şekilde açıklama gereği duydum. Öncelikle Microsoft’ un Public Cloud hizmeti olan Azure servislerinin bir kısmını yerleşik veri merkezlerinizde ve yine size ait ama Microsoft tarafından onaylanmış (sertifikalandırılmış) donanımlar üzerinde çalıştırmak istiyorsanız Azure Stack kullanabilirsiniz. Buraya kadar konu aslında çok basit.

Bu konuda aşağıdaki yazıma hızlıca göz atabilirsiniz.

Peki Azure Stack HCI nedir? Aslında aşağıdaki mevcut teknolojilerin bir arada kullanılmasına verilen isimdir. Hatta bazı uzmanlar yeniden isimlendirme, markalaşma olarak bile özetleyebilirler.

Azure Stack alt yapısında olduğu gibi yine Microsoft tarafından onaylanmış donanımların üzerine Windows Server 2019 temelli yüksek erişilebilir ve en yeni nesil teknolojilerin (Storage Spaces Direct ve SDN gibi) kullanıldığı sistemlere Azure Stack HCI denmektedir.

Azure Stack HCI için kullanılan teknolojiler aşağıdaki gibidir;

  • Hardware from an OEM partner
  • Windows Server 2019 Datacenter edition (Artık Azure Stack HCI OS kullanılıyor)
  • Windows Admin Center
  • Azure services (optional)

Temel olarak satın alacağınız donanımlar, Server 2019 işletim sistemi ve Windows Admin Center’ dan oluşmaktadır. Azure kullanmanız şart olmayıp sistemi özellikle bulut temelli yedeklemek veya Azure Site Recovery (DRaaS) gibi felaket senaryoları için kullanabilirsiniz. Burada tabiki şirketlerin iş ihtiyaçlarına göre aslında Azure File Sync, Azure Monitor, Azure Update Manager, Cloud Witness gibi pek çok bulutun katma değerli hizmetlerini VPN ile mevcut HCI alt yapınıza kazandırabilirsiniz.

Güncelleme:

Malum bulut teknolojileri sürekli geliştiği için makalelerinde güncellenmesi gerekiyor. Benim yazdığım dönemde yukarıdaki gibi olan Azure Stack HCI 20H2 ile beraber artık ayrı bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Burada da görebileceğiniz gibi Microsoft bir karar veriyor ve artık iki ürün ki bundan önce tek üründü artık ayrı gelişim yollarına ayrılıyor. Server daha önceki gibi yerleşik iş yükleri için geliştirilmeye devam ederken Azure Stack HCI ayrı ve özelleştirilmiş bir işletim sistemi olarak geliştirilmeye devam ediyor. Hatta bu konudaki kurulum makalemi inceleyebilirsiniz.

Temelde Azure Stack HCI için en az iki node sunucu parkuru gerekmektedir. Her iki sunucu parkurunda da Hyper-V ve storage katmanı olarak Storage Spaces Direct kullanılmaktadır. Bu sayede bir sunucu üzerindeki tüm değişiklikler anında diğer sunucu üzerine replike edilebilmektedir.

Tabiki böyle bir yapı kurmak için öncelikle aşağıdaki katalog ürünlerinden birini seçmeniz gerekmektedir.

https://www.microsoft.com/en-us/cloud-platform/azure-stack-hci-catalog

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bu konuda yeni yazdığım aşağıdaki makaleyi de inceleyebilirsiniz;

Kaynak

https://docs.microsoft.com/en-us/azure-stack/operator/azure-stack-hci-overview?view=azs-1908