DBMoto ile Gercek Zamanli Veri Replikasyonu ve Veri Entegrasyonu Bolum 1

Bundan Önceki makalemizde Dbmoto programının nasıl kurulacağı, hangi alanlarda kullanabileceğini  ve replikasyon yöntemlerine yer vermiştik.  Bu makalemde Dbmoto üzerinden iki farklı database sunucu olan SQL ve DB2 arasında Gerçek zamanlı Mirroring, Full Refresh replikasyon yöntemlerini inceleyeceğiz.

Dbmoto Enterprise Manager’i açarak Source(kaynak) Belirliyoruz.

Resim–1

image001

Resim–2

Bir Kaynak(Source) ismi belirliyoruz. Replikasyon yapmak istediğimiz Veritabanı sunucusunu seçtikten sonra Bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

image002

Resim–3

Bağlanacağımız SQL sunucusunun ip adresi veya ismini belirtiyoruz. Bağlanacağımız veritabanı sunucusunda bulunan ilgili database de owner yetkisine sahip kullanıcı adı ve şifresini belirtip bir test edip bir sonraki adıma geçiyoruz.

image003

Resim–4

Bir sonraki adımda veritabanı sunucumuza bağlanmak için SQL Server authentication seçiyorum; ilgili database de owner yetkisine sahip kullanıcı adı ve şifresini belirtip SQL Server de gerekli agent yüklü olmadığını verify ile kontrol edip install ‘a basarak agent yükleme işlemini gerçekleştiriyorum.

image004

Resim–5

Bir sonraki adımda bağlı bulunduğumuz veritabanı üzerinde veritabanlarını görüyoruz.

 

image005

Resim–6

Replikasyon için gerekli tabloları seçiyorum. Bir sonraki adıma next diyerek devam ediyorum

image006

Resim–7

Source(Kaynak) Tanımlama işlemini finish diyerek tamamlıyoruz.

image007

Resim–9

Targets(Hedef) Üzerine sağ tıklayıp New Connection dedikten sonra bağlanacağımız veritabanı sunucusu ve provider belirledikten sonra bir sonraki adıma next diyerek devam ediyoruz.

image008

Resim–10

Resimde görüldüğü gibi source olarak db2’in ip adresini ve veritabanında owner yetkisine sahip kullanıcı adı ve parolayı database ismini port numarasını belirterek test butonuna tıklıyorum işlem başarılı ve bir sonraki adıma next diyerek devam ediyorum

image009

Resim–11

DB2 üzerinde logları oluşturmak için evet diyorum ve db2 için gerekli agenti install butonuna tıklayarak yükleme işlemini gerçekleştirip bir sonraki adıma next diyerek devam ediyorum

image010

Resim–12

Db2 üzerinde bağlandığımız veritabanlarını görüyoruz. Replikasyon işlemi için gerekli tabloları seçip next diyerek devam ediyoruz.

 

image011

 

Resim–13

Finish diyerek targets(hedef) veritabanı sunucumuzu dbmoto enterprise managerimize eklemiş bulunmaktayım bundan sonraki işlemde bu veritabanı sunucuları için bir replikasyon görevi tanımlayacağız.

image012

Resim–14

Data ve Source belirledikten sonra replikasyon işlemini gerçekleştirmek için gerekli adımları birlikte uygulayalım Resim–14 Create new replication ‘a tıklayalım.

image013

Resim–15

Bir replikasyon ismi ve replikasyon modunu belirliyorum. Ben Continuous Mirroring yönetimini şeçip next diyerek devam ediyorum.

image014

Resim–16

Source(Kaynak)’taki replikasyon yapmam gereken tabloyu seçiyorum. Next diyerek devam ediyorum

image015

Resim–17

Target(Hedef)’teki replikasyon yapmam gereken tabloyu seçiyorum. Next diyerek devam ediyorum

 

image016

Resim–18

Tablolar arasındaki column namelari eşleştirme işlemi gerçekleştiriyorum. Dbmoto bu işlemleri otomatik ve manuel olarak yapabilmektedir.

image017

Resim–19

Oluşturmuş olduğum replikasyon metotlarını replikasyon türüne göre scheduler edebiliriz. Ben Default halde bırakıp next diyerek devam ediyorum.

image018

Resim–20

 

Finish Diyerek Replikasyon Metotlarını da oluşturduktan sonra senaryo gereği 2 veritabanı sunucusu üzerinde bir takım işlemler yapalım.

image019

Resim–21

Dbmoto Enterprise Manager’i kullanarak kaynak olarak belirlediğim personel tablosunu açıyorum. İsterseniz bu işlemi SQL SERVER management studio aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

image020

 

Resim–22

SQL Server Anket Database’inde bulunan personel tablosuna bir insert işlemi gerçekleştiriyorum.

 

image021

Resim–23

İnsert işlemini gerçekleştirdikten sonra DB2 Server’da Personel tablosunu açıp replikasyon işleminin tamamlandığını görüyoruz. Bu insert işleminin db2 Control Center açarak gerçekleşip gerçekleşmediğini görebiliriz.

image022

 

Bir sonraki makalemizde 2 farklı veritabanı sunucusu arasında tablo taşıma işlemlerini gerçekleştireceğiz. Görüşmek üzere.

Onur CAN