OneDrive Files On-Demand

Bildiğiniz gibi onedrive kullanıcılarının en büyük şikayeti, işletim sistemi üzerinden erişmek istedikleri dosyaları görmek istemeleri durumunda ilgili klasörü sync etmeleri gerekiyordu. Yada diğer bir alternatif olarak onedrive kütüphanenizi browser üzerinden açmak ki çoğu kullanıcı bunu tercih etmiyordu. Buradaki asıl sorun büyük boyutlu dosyaların disk üzerinde çok yer kaplaması ve birden çok cihaz ile eşitlenmesi durumunda pek çok sync sorunu yaşanmasıydı. Artık On-Demand özelliği sayesinde tüm dosyalarınızı offline iken bile görebiliyorsunuz ancak sync etmiyorsunuz.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi aslında dosyalarınızın bir ekran görüntüsünü görebiliyorsunuz, ama bunların hiç biri yerel diskinize kayıt edilmiyor, hemen dosyaların sağ tarafındaki bulut ikonu ise bu dosyaların local değil bulut üzerinde olduğunu gösteriyor ve herhangi birine çift tıklayarak anında erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede yüklü ve çok sayıda dosya içeren ama sık sık kullandığınız klasörleri eşitlemeden masa üstü bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

 

Eğer bu dosyalardan bazıları ile daha sık çalışıyor veya her zaman yanımda olsun derseniz çok basit bir şekilde dosya üzerine sağ tıklayarak “Always keep on this device” demeniz yeterli, bu durumda sağ taraftaki ikon alışkın olduğumuz eşitlenmiş dosyaları tanımlayan yeşil bir onay işaretine dönüşecektir.

Bu özellik gerçekten pek çok müşteri için beklenen bir özellikti. Peki bu özelliği ne zaman kullanabileceğiz? Windows Insider Preview kullanıcıları bu yaz öncesinde erişebilecekler, genele açılması ise Windows 10 Fall Creators Update ile olacaktır. Bu da muhtemel bu sonbaharda çıkacak.

Kaynak

https://blogs.office.com/2017/05/11/introducing-onedrive-files-on-demand-and-additional-features-making-it-easier-to-access-and-share-files/