Outlook PDF İçeriklerini Arama Sorunu

Outlook üzerinde arama ile ilgili pek çok sorun yaşayan insana rastlamak mümkün. Günün sonunda arama işinde pek çok değişken var ve aslında pek çoğu ev kullanıcısı olduğu için normal bir durum. Şirketlerde ise veri çok olduğu için yine standartların sağlanması durumunda dahi sorunlar olabilir. Bu ve benzeri sorunlarınız için yine blog sayfamda bir arama yaparak önerilerimi inceleyebilirsiniz. Ancak bu yazımın konusu daha farklı. Normal şartlarda kurulmuş bir Windows işletim sistemi dosya içeriklerini aramaz, yani buna “content” diyoruz ingilizce. Bu ne demektir? Siz outlook üzerinde windwos indekslerin güncel olması durumunda bir arama yapmanız halinde mail başlığı, içeriği veya örneğin ek’ in ismine göre arama yapabilirsiniz ancak ekteki bir pdf dökümanı ve içerisinde diyelim bir IBAN geçiyor ona göre arama yaptığınız zaman bu bulunamaz. Sorun, bir şekilde eski şirketinde veya bilgisayarında bunu yapıyordum diye kişilere bunu anlatmak zor. Peki haklılar mı? Kesinlikle çünkü böyle bir özellik var, sadece sizin açmanız gerekli.

Unutmadan bunu açtıktan sonra indeksleme işlemi uzun sürecektir. Yani tabi ki outlook özelinde konuşuyorsak (çünkü bu durumda windows aramalarında da bu özellik devreye girer, örneğin bir txt veya pdf gibi OS tarafından okunabilen bir dosyanın içerisindeki kelimelere göre de arama yapabilirsiniz) önce outlook kendi indeksini bitirecek sonrasında ise eklerdeki dokumanların içeriklerini indeksleyecek, yani ciddi bir zaman alır. Bu özelliği açıp vay efendim neden çalışmıyor demeyin. Hızlandırmak için ama bunu deneyebilirsiniz.

outlook index içeriğinin hızlı bir şekilde oluşturulması indexing speed is reduced due to user activity – Hakan Uzuner

Gelelim bu başlıkta bahsi geçen özelliği nasıl açıyoruz?

Outlook Dosya İçerik Arama Özelliği Nasıl Açılır?

Denetim masasından index kısa yoluna tıklıyoruz

Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkıyor

Burada Advanced bölümüne tıklıyoruz.

Burada ise önce üst sekmeden “file types” bölümüne sonra alt bölümdeki “Index Properties and File Contents” kutucuğuna tıklıyoruz.