outlook increase speed of indexing

Malum outlook programında arama özelliği çok önemlidir, her geçen gün dijitalleşen dünya, mail trafiğinin ve verisinin önemini artırmaktadır. Durum böyle olunca da ister istemez mail verileri kıymetli ve pek çok iş süreci takibi için kullanıldığından erişilebilir olmalıdır. Mobil cihazlarda genelde sınırlı bir içerik olmasına karşın masa üstü veya laptop gibi cihazlarda outlook üzerinde çok fazla mail olabilmektedir. Mail sayısı ve mail hesabı arttıkça genelde farklı nedenlerden olsa dahi windows search tarafından yönetilen outlook indexlerinin bozulduğunu görebiliriz. Normalde index bozulur ise arka planda windows search servisi bunu yeniden oluşturmayı dener, ve bilgisayarın kullanım yoğunluğuna ve tabiki index boyutuna göre bu belirli bir süre alır. Eğer index sizin için çok önemli ise aşağıdaki gibi bilgisayar performansından ödün vererek hızlandırmanın yöntemleri bulunmaktadır.

outlook index içeriğinin hızlı bir şekilde oluşturulması indexing speed is reduced due to user activity – Hakan Uzuner

Tabi son kullanıcılar için bu bilgi çok teknik kalmış olmalı ki artık Microsoft yeni office sürümlerimde bu özelliği ara yüze ekledi.

Arama menüsünde bir arama yaparken yukarıdaki gibi bir uyarı çıkar ve siz indexleme işlemini hızlandırmayı seçerseniz

Yukarıdaki gibi bir uyarı çıkar, Yes diyerek süreci artık ara yüz üzerinden hızlandırmış olursunuz.

Ardından task manager ile aslında ne kadar kaynak kullanıldığınıda görebilirsiniz. Eğer güçlü bir bilgisayarınız yok ise bu durum sizi üzerebilir.

Yine isterseniz denetim masasındaki index bölümünden durumu kontrol edebilirsiniz.