Yeni Zoom Client Güncellemesi ve Göze Çarpan Bir Kaç Özellik

Evet zoom pandemi döneminin yıldız ürünü diyebiliriz. Tabi ki yıllardır kullandığımız Cisco gibi, Microsoft Skype, Teams gibi ürünler, gotowebinar ve daha pek çok anlık mesajlaşma, video konferans ürünleri bu dönem ciddi rağbet gördü, ancak yaptığı işi sadece ve hızlı yapan, özellikle de kolay bir kullanım sunması nedeni ile zoom bu dönemde çok tercih edildi. Tabi ki saydığım ürünlerin hepsinin farklı avantajları veya dezavantajları var ancak biz Çözümpark olarak her ne kadar Teams gibi üretkenlik ürünlerini ekip içerisinde kullanırken veya kendi şirketimizde ekip ya da müşterilerimiz ile iletişimde kullanırken düzenlediğimiz online etkinliklerde zoom’ u tercih ettik. Bunun en temel sebebi aslında webinar yani herhangi birisinin lisansa sahip olmadan zoom’ un bize sağladığı kayıt platformu üzerinden kayıt olması ve hatırlatma mailleri dahil sürecin otomatik ilerlemesi oldu.

Peki lafı çok uzatmadan hızlıca bu sabah fark ettiğim değişiklikleri sizler ile paylaşıyorum.

Bu sabah yine bir web semineri vardı ve zoom client’ ı dün güncellemiştim. Bendeki sürümü hemen paylaşıyorum.

Öncelikle web semineri sırasında sol bölümde bu kalkan işaretini fark ettim.

Malum yeşil değil, kalkan işareti ve ünlem olunca ister istemez bir ne oluyor diye tıkladım üzerine. Normalde uçtan uca şifreleme olduğu için buranın yeşil olması lazım ama sonra fakr ettim ki ben youtube tarafına stream yani canlı akış gönderiyorum.

Bu ilk aşamada gerçekten görünürlük anlamında çok hoş. Üzerine tıkladığım zaman meeting ID, host olarak benim ismimi, anlık birisini canlı yayında iken davet etmek istersem diye davetiye linkini, katılımcı ID numarasını ve şifreleme durumunu görüyorum.

Hemen üst bölümdeki çark ikonuna tıkladığınız zaman ise aşağıdaki gibi istatistik bölümü karşımıza çıkıyor.

Burası neden önemli? Çünkü özellikle genel olarak zoom client yüksek cpu kullanıyor noktasında bir algı oluşmuş, gerçekten kullanıyor mu görebilirsiniz. Örnek toplam 13GB ram içerisinde (Laptop’ ın ram’ i 32GB ama o anda kullandığım rakam 13GB) zoom sadece 332mb kullanıyor, benzer şekilde CPU kullanımı da %1. Ben tabi ki workstation bir laptop kullandığım için bu durumu kendi sistemlerinizde kontrol etmenizde fayda var.

Hemen altında ise zoom istemcisinin o anda kullandığı network bant genişliğini görebiliyoruz. Eğer bir proxy server kullanıyorsanız ki şirketler genelde kullanır muhtemel ses ve video sorunları bundan kaynaklı olabilir. Malum şirketlerde ortak bir internet olması ve özellikle ses gibi, video gibi trafiklerin çok fazla bant genişliği istemesi nedeni ile sınırlamalar uygulanabilir.

Zoom için gerekli olan bant genişlikleri aşağıdaki gibidir;

1:1 video aramaları:
600kbps (up/down) for high-quality video
1.2Mbps (up/down) for 720p HD video
Receiving 1080p HD video requires 1.8Mbps (up/down)
Sending 1080p HD video requires 1.8Mbps (up/down)

group video aramaları:
800kbps/1.0 Mbps (up/down) for high-quality video
For gallery view and/or 720p HD video: 1.5Mbps/1.5Mbps (up/down)
Receiving 1080p HD video requires 2.5Mbps (up/down)
Sending 1080p HD video requires 3.0Mbps (up/down)


For screen sharing only (no video thumbnail): 50-75kbps
For screen sharing with video thumbnail: 50-150kbps
For audio VoiP: 60-80kbps
For Zoom Phone: 60-100kbps

İkinci sekmede ses ile ilgili eğer bir sorun yaşıyorsanız Packet loss bölümünü kontrol edin. Bu değerin yüksek olması sesinizde kayıpların çok olduğunu gösterir. Genel kabul edilen rakam %2 ve altıdır.

İlk bölüm yani Frequency ise kullandığınız ekipmana göre değişse bile 16 ila 48kHz olmalıdır.

Latency bölümü ise sesinizin karşı tarafa geç gittiğini gösterir. 150ms e kadar sorun yaşamazsınız. Üstünde ise ciddi gecikmeler yaşanır.

Jitter içinde 40ms üstü karşı tarafı rahatsız edebilir.

Bu bölümde ise video ile ilgili bilgileri bulabilirisiniz.

İlk bölümde video gecikme süresini görüyoruz, yine benzer şekildeJitter yani karşı tarafa görüntünüz kesik kesik gidecektir bu değer 40ms üstü olur ise, paket kayıpları ki bu da %2 üstü olmamalı. Çözünürlük, yani video çözünürlüğünüz ve en sonda FPS (Frame Per Second yani FPS saniyede görüntülen görüntü sayısı demektir. Kısaca bir örnekle açıklamak gerekirse, bazı filmleri izlerken alt yazı uyumsuzluğu yaşarız, bu saniyede gösterilen görüntü sayısının uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır.) değerini bulabilirsiniz.

Son sekme de ekran paylaşımı için aynı değerleri size sunmaktadır.

Özetle bilgisayarınızın kapasitesi yani cpu, ram vb ya da network hattınızın kapasitesinin yeterli olmadığı durumlarda zoom ne yazık ki hem size hem de karşı tarafa çok iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaz.

Bu bölümleri kontrol ederek hızlıca sorunu tespit edebilirsiniz.

Bir diğer güzel özellik ise henüz beta olan filtre olayları.

Background bölümü artık isim değiştirmiş ve Background & Filter olmuş çünkü sağ alt köşede Studio Effects bölümüne tılarsanız çok keyifli efektler bulabilirsiniz.

Umarım faydalı ipuçları olmuştur.

Kolaylıklar.