Camtasia Ekran Kaydı İçin İdeal Ayarlar

Malum biz sistem yöneticileri, eğitimenler veya danışmanlar için ekran kaydı önemli bir konudur. Bu konuda daha ucuz ve daha az yer kapalayan alternative programlar vardır, ancak ben Lisanslı kullandığım ve özellikle de güvenli olduğuna inandığım ( ücretsiz daha basit ekran kayıt programları var ama günün sonunda reklam vs çıkarınca insan ister istemez şüpheleniyor, reklam çıkaran başka bir bilgide kaçırabilir J ) camtasia programını tercih ediyorum. Kayıt için genelde arkadaşlarım bana çok soru sorduğu için basit olan bu bir kaç ayarı sizler ile paylaşmak istiyorum.

Öncelikle recorder ekranını açalım.

Programda tüm ekranı kayıt etmek için “select area” bölümünden “Full Screen” seçelim, görünmesini istemediğiniz rdp bağlantı ip adresi veya tarih saat bilgisi gibi durumlar için isterseniz kayıt alanını elle seçebilirsiniz.

Ses kaydı önemli olduğu için hemen sağ bölümdeki ses kaydını mutlaka açık olduğuna emin olun. Ses kaydı yapacağınız mikrofonun ise tanımlı olması gerekmektedir.

Yukarıdaki durumda webcam pro 900 mikrofonu seçili, ek olarak sistem seslerini de kayıt edecektir.

Not: Laptop mikrofonları yetersiz olacaktır, iyi bir kayıt için mutlaka harici mikrofon kullanın, örneğin ben Plantronics Audio 478USB kullanıyorum. Çok başarılı, tavsiye ederim.

Daha sonra ise tools – options bölümüne geçiyoruz.

Yukarıdaki ayarlar seçili olmalıdır. Bura da önemli olan konu, eğer siz bu kayıdı daha son düzenleyecekseniz lütfen Record to bölümü .avi değil .trec seçili kalsın.

Yine bu bölümdeki File Options sekmesi için ise ayarlar aşağıdaki gibi olmalıdır.

Kayıt edilecek yer önemli değil ama isim otomatik alınmalı, çünkü birazdan kayıt sonrasında otomatik kayıt et diyeceğiz J Kayıt edilecek yer için ise tavsiyem disk dolma riski olmayan bir yer olsun.

Bu bölümde ise önemli olan alan otomatik kayıt ayarıdır. Bunun nedeni ise kaydı durdurduktan sonra iptal veya takılma veya bir şekilde sunum sonrası aklınıza gelemeyecek bir sorun oluyor ve kayıt edilmiyor, böylece kaydınız çöpe gidiyor, bu nedenle otomatik kayıt çok önemlidir.