Outlook Resimleri Göstermiyor – Pictures Don't Display in Outlook Messages

Malum bu konuda pek çok bilgi var ancak bir müşterim de yaşadığımız ilginç bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum.

Bilinen sorun nedir?

Outlook programı varsayılan olarak güvenlik nedenlerinden dolayı mail içerisine gömülü olarak gelen resimler göstermez. Varsayılan durum aşağıdaki gibidir;

Click here to download picture bölümüne tıklarsanız eğer resim’e ulaşmada bir sorun yok ise bunu görürsünüz.

Peki bu varsayılan ayar nerede?

Outlook Options bölümünden Trust Center ardından “Trust Center Settings” e tıklamanız sonucunda aşağıdaki gibi bir menüye ulaşacaksınız;

Buradaki kutucukları kaldırmanız durumunda resimler otomatik görüntülenecektir. Ancak bu güvenlik zafiyeti doğuracağı için tavsiye edilmez. Onun yerine ilgili domain veya mail adresini safe senders olarak tanımlamanız daha kolay olacaktır. Çünkü yukarıdaki ayarda göreceğiniz gibi eğer gönderici güvenli bir gönderici ise resimler otomatik açılacak şekilde ayarlanmıştır

Ya da daha detaylı görmeniz için aşağıda bir kez daha gösteriyorum

Yine bu bölümde dikkat ederseniz browser ayarlarındaki trusted zone içerisindeki sitelere yüklenen resimlerinde otomatik açılması varsayılan olarak açıktır.

Peki bir alıcıyı safe sender olarak nasıl kaydederiz.

Junk E-mail Options bölümünden istediğiniz mail adresini ve domain’ i safe senders olarak ekleyebilirsiniz.

Hatta bunun otomatik olması için aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz.

Gelelim asıl soruna. Yani her şeyi anladık. Kullanıcıyı safe senders’ a ekledik, outlook proxy ayarlarında bir sorun yok yani ilgili bilgisayar mail ile gelen gömülü resimin http veya https yoluna erişebiliyor (malum firewall’ un bu tür CDN dediğimiz ortak resim, video ve benzeri medyaları barındıran siteleri kesmesi muhtemel) ise geriye ne kalıyor.

Bizde tam burada takıldık. Yani Outlook ayarları tamam, Firewall sorunu yok peki ne olabilirdi? İşin ilgin. yani Safe senders tanımlı bir üreticiden gelen mail için 10 resim var ise 5 tanesini açıp 5 tanesini açmadığı durumlar oluyordu. Neyse ki çözümü bulduk. Sorun bu tür mail gönderen platformların ne yazık ki TLS güncellemelerini tam olarak yapmamış olması. Yani kurumsal bir şirket olan müşterim de biz hali hazırda GPO ile TLS için policy uygulaması yapmıştık.

Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız tavsiyem tabiki TLS ayarlarını değiştirmek değil ancak sorunu çözmek için yapmanız gereken bu mailleri size gönderen ve bu resimleri üzerinde barındıran sistemlerin TLS-SSL seviyesini açmanız gerektiğidir.

Bu örnek bir gösterim olup her müşteri için farklı bir ayar gerekebilir. Ancak günün sonunda sorun bu bölümde ilgili sunucu ile uygun olmayan bir ayarın olması durumunda ne yazık ki outlook bu resimleri gösteremiyor.

Bir diğer ayar ise aşağıdaki kutucuğun işaretli olmaması gerektiğidir

Bu son ayar ayrıca başka sorunlara da neden olan bir ayar olduğu için aşağıdaki linki de incelemenizi tavsiye ederim.

https://blogs.msdn.microsoft.com/ieinternals/2011/05/06/avoid-do-not-save-encrypted-pages-to-disk/

Ayrıca bu konuda daha fazla bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.