Microsoft Office Communications Server 2007 R2

 

Bildiğiniz üzere artan maliyet ve zaman tasarrufu sebebiyle şirketler artık toplantıları için ayrılan maliyeti kısma ve zamanı aza indirme yoluna gidiyorlar. Bu bağlamda birkaç unified system olduğunu gören Microsoft derhal rekabete girmek için OCS uygulamasını piyasaya sürdü. Daha önceki sürümüne göre OCS 07’nin gerçekten çok fazla özelliği mevcut.

Örneğin şirketinizin farklı şubelerinden eğitim amaçlı genel merkezinize her ay yüzlerce elemanın geldiğini düşünün… Bu durumda hem şirketiniz için çok yüksek bir maliyet ve çalışan için de zaman kaybı buna dayalı olarak iş gücü kaybı yaşanıyor. Bu ve benzeri senaryolarda OCS 07’nin getirdiği avantajlar yadsınamaz büyüklükte…

Office Communications Server 2007 çıkalı çok oldu fakat bazı eksiklikler vardı. Yeni çıkan R2 versiyonunda birçok özellik eklenmiş durumda. R1 ve R2 arasındaki farklardan bahsetmek yerine sıfırdan kurulumu nasıl yaparız ve minimum yapılandırmayı nasıl yaparız; bunun üzerine bir makale yazmak istedim. Çünkü detayına girersek OCS ile gelen sip desteği ve birçok yeni sisteme entegrasyonu ve benzeri özellikler bu makaleyi daha uzun ve anlaşılmaz hale getirecektir.

Kuruluma başlamadan önce kurmanız gereken windwows servisleri var.

Bunlar :

-IIS

-Certificate Services

-DNS

Bu servisleri kurduktan sonra artık OCS 2007 R2 dvd ile kuruluma başlıyoruz.

 

image001

 

İlk ekran bu şekilde geliyor. Burada Standart ve Enterprise Edition şeklinde iki seçenek mevcut. Enterprise çözümü diğer Microsoft ürünlerinde olduğu daha büyük yapılarda kullanılmak için tasarlanmış. Birkaç ocs sunucu kurarak farklı sunuculara farklı görevler vererek daha fazla kişiye aynı zamanda destek vermeyi sağlayan büyük yapılar için Enterprise fakat daha küçük yapılar için ise Standart Edition seçiliyor.

 

image002

 

 

Öncelikle Active Directory şeması üzerindeki değişiklikler sebebiyle Forest ve Domain bazlı şema editleme yapılacak. Bunun için schema master hakkıyla Prepare Enviroment kısmına giriyoruz.

 

 

image003

 

Buradaki tüm prep. işlemlerini tamamlıyoruz. Not: domain forest level ile ilgili hata veriyorsa yükseltmeyi unutmayın. Ardından Back ile ana menuye dönüyoruz.

 

image004

 

Prepare Active Directory işlemlerini bitirdiğimizde yanında Complete yazısını görüyoruz.

Not: Şemada en büyük değişiklik ise userlara eklenen communications tabı oluyor.

Daha sonra bir pool oluşturmak için Create Enterprise Pool diyoruz.

 

image005

 

Oluşturacağımız poola bir isim koyuyoruz. Not: Burada pool ismi ile sunucu adı olmasın.

 

image006

 

Pool için FQDN belirtiyoruz. Bu kısımlarda değişiklik yapmazsanız dns ayarlarını yaparken sizin için kolaylık olur.

 

image007

 

Bu ekranda db ve transaction logları gibi dosyaların nerede tutulacağını belirtiyoruz.

 

image008

 

Bu kısımda toplantılardaki content ve location bilgilerinin arşivleneceği yerleri belirtiyoruz. Belirtilen dosyaları oluşturup klasörlere paylaşım veriyoruz. Örneğin c: dizini altında content adında bir paylaşım açıp default şekilde paylaşıma açıyoruz. İlerleyen kısımlarda bu klasöre gereken paylaşım izinlerini kurulum kendisi atayacak.

 

image009

 

Address book app. Data gibi bilgilerin tutulacağı yerleri belirtiyoruz. Bunda da bir üstteki yönergeler geçerlidir.

 

image010

 

 

Her kurulum bitiminde bu şekilde bir ekran çıkıyor. Daha sonra istersek kurulumla ilgili log dosyasını görebiliyoruz.

 

image011

 

Success işlemini görmüyorsanız soldaki “+” işaretinden hatanın nereden kaynaklandığını görebilirsiniz.

 

image012

 

 

Artık oluşturduğumuz pool içine server ekleyebiliriz. Add Server to Pool diyoruz.

 

image013

 

 

Bu kısımda gerekli dosyalar kopyalanıyor.

 

 

image014

 

 

OCS birkaç servisten oluşuyor. Bunlardan biri olan RTCService için gerekli kullancıyı istersek var olan bir kullanıcı olarak atıyoruz. Ya da Create new account diyerek gerekli kullanıcının oluşturulmasını sağlayabiliriz.

 

image015

 

 

Bir üstteki yönergeler geçerlidir.

 

image016

 

 

Bir üstteki yönergeler geçerlidir.

 

image017

 

 

Kurulum tamamlanarak active işlemi yapılıyor.

 

image012

 

 

Serverımızı poola ekleme işlemi bittikten sonra sertifika ile ilgili işlemleri tamamlıyoruz.

 

 

image018

 

 

Create a new certificate seçiyoruz. Sertifikamızı pool ismi vererek oluşturmasını istiyoruz. İşlemleri takip ettikten sonra bizim için oluşturulan sertifikayı Assign ediyoruz.

 

image019

 

 

Assign kısmında var olan sertifikalarımız geliyor. Burada pool ismi ile aynı sertifikayı seçiyoruz. Ardından servisleri başlatma kısmına geçiyoruz.

 

image020

 

 

Servis başlatma ekranında başlatılacak servisleri bildiriyor. Tüm bunları yaptıktan sonra OCS miz kullanıma kısmen hazır hale gelmiş oluyor. DNS ayarlarına giriyoruz. Not: Ocs 2007 r2 sadece 64 bit işletim sistemlerinde çalıştığını söylemiştik. Windows 2003 64 bit işletim sisteminde dns management konsoluna giremezsiniz. Bu yüzden uzaktan bir sunucudan dns yönetim ekranına gireceksiniz.

 

image021

 

 

Dns yönetim ekranında ilk olarak Host (A) kaydı ekliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken kısım ise hem pool için hem de sunucumuzun adında iki adet Host kaydı oluşturuyoruz.

 

 

image022

 

 

SIP ile ilgili dns konfigurasyonları için sağ tıklıyarak Other New Records seçeneğini seçiyoruz.

 

 

image023

 

 

Service location (SRV) kaydını seçiyoruz.

 

 

image024

 

 

5061 için portu için oluşturduğumuz poola yönlendirme yapıyoruz. Not: protokol ve service kısmında _sip ve _tls olarak seçim gelmezse elle girmeniz gerekiyor.

 

image025

 

 

Tcp kaydını ise _sip , _sipinternal ve _sipinternaltls için tekrar ediyoruz. Bittiğinde şu şekilde bir görüntü oluyor.

 

 

image026

 

Eğer kullanıcılara web üzerinden OCS kullandırmak istiyorsanız, bunun için Office Communicator Web Access kurulumu yapmanız gerekiyor. Bunun için ana menüye dönerek Other Server Roles seçeneğini seçiyoruz.

 

 

image027

 

 

Deploy Communicator Web Access seçerek devam ediyoruz.

 

 

image028

 

Isntall kısmından kuruluma başlıyoruz.

 

image029

 

 

CWA için bir kullanıcı atıyoruz.

 

image030

 

 

Bir sertifika oluşturarak CWA kısmına atıyoruz.

 

image031

 

 

Sertifika işlemi sonrası devam ediyoruz.

 

image032

 

 

Burada belirtilen port Explorer üzerinde yazacağınız yani ulaşacağınız porttur.

 

image033

 

 

Açıklama kısmı…

 

image034

 

 

Office Communicatorun listen portudur. Bu web Access için erişim yapacağınız port değildir. Bu port web Access üzerindeki Office communicatorun dinleme yapacağı portu belirtir.

 

image035

 

 

Son olarak hangi pool u kullanacağını belirtip kurlumu bitiriyoruz. Artık kullanıcılarımız explorerdan 10.100.107.207:808 yazarak Office communicator web Access e ulaşabilirler.

 

Tüm bu ayarlardan sonra ocs konfigurasyon kısmı bitti. Fakat Son olarak Active Directory users ile ocs 2007 entegrasyonunu yapacağız ve ocs 2007 ile ilgili birkaç ayardan bahsedeceğim.

 

image036

 

 

Active Directory Users and Computers yönetim ekranında bir kullancıya sağ tıkladığımızda farklı birkaç seçeneğin eklendiğini görebiliyoruz.

Biz burada Enable users for comm.. Seçeneği ile bir kullanıcıyı ocs kullanabilmesi için aktif hale getireceğiz.

 

 

image037

 

 

İlk ekranda pool seçiyoruz.

 

 

image038

 

 

Sip urisini belirliyoruz. Bu kısmı siz şirket politikanıza göre belirleyin. Ben sam account name olarak geçiyorum. Daha sonraki ekranlara next diyerek finish ile bitiriyoruz. OCS kullanacak tüm kullanıcılar için bu işlemin yapılması gerekiyor. Enable edilmeyen kullanıcılar OCs yönetim panelinde görünmeyecektir.

Bu ayarlamayı da yaptıktan sonra artık OCS yönetim panelimize geçebiliriz.

İlk olarak yönetim panelinden enable ettiğimiz kullanıcıların görüntülendiğinden emin oluyoruz.

 

 

image039

 

 

Burada users kısmında egitim isimli kullanıcımız gelmiş fakat bununla ilgili ayarların da yapılması gerekiyor.

 

image040

 

 

Bunun için user üzerinde sağ tıklayarak configure users… diyoruz.

 

image041

 

 

Bu kısımda user ile ilgili ayarları yapabiliyoruz.

 

image042

 

 

Bu ayar şuanda global settingsten geldiği için pasiftir. Global settingsten daha sonra bahsedeceğim bu kısımdaki ayar ise anonym kullanıcıların toplantılara katılmasıyla ilgili ayar buradan yapılıyor.

 

 

image043

 

 

Bu kısımda da global settingsten aldığı için pasif geliyor.

 

 

image044

 

 

Enterprise Voice özelliği ile sadece geçerli bir uri ye sahip olan kullanıcılar uzaktan arama yapabilirler. Bu ayarı disable deyip geçebiliriz.

 

 

image045

 

 

Enterprise Voice ile ilgili daha ayrıntı ayarları buradan yapıyoruz. Daha sonraki ekranlara next ve finish ile bitiriyoruz. Böylece kullanıcımız bir toplantı hazır oluyor fakat çok önemli bir nokta daha var. Bu kullanıcımız için az önce default policy uygulandı (pasif gelen kısımda). Bu yüzden ocs de default policyde meeting düzenleme gibi özellikler kapalı olarak geliyor. Bunu da global settingsten değiştireceğiz.

 

 

image046

 

 

Forest kısmında sağ tıklayarak properties ardından global properties diyoruz.

 

image047

 

 

Açılan pencerede meetings tabına geliyoruz. Kullanıcıların anonym kullanıcı katılımı ve diğer policy ayarları buradan yapılıyor. İstersek buradan birkaç policy hazırlayıp kullanıcıları enable ederken bu şablonları kullanırız. Ya da default policy seçili olan kısımdan User poer user policy diyerek user enable edilen ekranda pasif çıkan yerin aktif çıkmasını sağlarız. Böylece her user için ayrı ayrı policy yapmamız mümkün olacaktır.

Fakat biz şimdilik default policy editleyeceğiz.

 

 

image048

 

 

Default policy üzerinde edit dediğimiz zaman bu ekran geliyor. Buradan web conferencing özelliği toplantıların kayıt edilip edilemeyeceği veya toplantıya kaç kişinin katılabileceği gibi kuralları belirliyoruz. Tek tek ayarları saymayacağım biraz İngilizcesi olan herkes buradaki ayarları yapabilir diye tahmin ediyorum.

Bu ayarı da yaptıktan sonra live meeting bağlantı kurarak makaleme son vereceğim.

Live meeting ayarlarını yapmadan önce live meeting ile bağlantı yapacağımız makineden bir sertifika isteği yapmamız gerekiyor.

Bunun için explorerda https://10.100.107.207/certsrv yazıyoruz. (buradaki ip adresi yerine sizin sunucunuzun olduğu ip adresini yazacaksınız.)

 

 

image049

 

 

Request a certificate ile sertifika isteğini yapıyoruz.

 

 

image050

 

User Certificate seçiyoruz. Ve sonraki ekrandan isteğimizi Submit ediyoruz.

 

 

image051

 

 

Böylece sertifikamız oluşturuldu ve kurulmaya hazır hale geldi. Install this certificate diyerek bu işlemi de tamamlıyoruz. Bu işlemden sonra Office Live Meeting i açmaya hazırız.

 

 

image052

 

 

Open User Accounts kısmına giriyoruz.

 

 

image053

 

 

Bu ekranda Advanced kısmına giriyoruz.

 

 

image054

 

 

Advanced ayarlarını yapıp ok ile geçiyoruz.

 

 

image055

 

Test Connection.. diyerek bağlantımızı doğruluyoruz.

 

image056

 

 

Bu ekranı gördükten sonra artık toplantı düzenlemeye hazırız.

 

 

image057

 

 

Kısmından Meet Now butonuyla bir toplantı oluşturuyoruz. Diğer kullanıcılar bizim oluşturduğumuz toplantıya girebilmesi için toplantı oluştuktan sonra bir link çıkacak bunu kullanacaklar.

 

 

image058

 

 

Location kısmındaki yolu live meeting kurulu ve ayarları yapılmış birine mail olarak atarsanız linke tıklayarak hazırladığınız toplantıya katılabilir. Live meeting ve Office communicator ile yapabileceklerinizi bir sonraki makalemde anlatmayı düşünüyorum.

Okuyup zaman ayırdığınız için teşekkürler… Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle…

Talha DEMİREZEN