Windows Server Backup ile Exchange Server 2007 Yedek Almak

Sistem yöneticilerinin çoğu Windows Server 2008 üzerinde Exchange Server 2007’nin yedeklenmesi ile ilgili sıkıntılar çekmetedirler daha doğrusu çekmekteydiler. Exchange Server 2007 SP2 ile birlikte Microsoft VSS-plugin yayınladı ve sistem yöneticilerini bu sıkıntıdan kurtardı.

Bizde bu makalemizde Exchange Server 2007’nin Windows Backup ile yedekleme işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Daha önceki Windows Server 2008 makalelerimde Windows Backup ile ilgili detaylı bilgi vermiştim.

https://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/18/windows-server-2008-ve-yedekleme-yap-s.aspx

Yukarıdaki makaleden bu konu ile ilgili detayları görebilirsiniz.

Şimdi biz Exchange Server ile ilgili işlemlerimize gelelim. İlk işimiz yedeklemek olacak. Windows Backup bileşenlerinin yüklendiğini kabul ediyoruz.

image001

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Windows Server Backup çalıştıyoruz.

image002

Bir sonraki aşamada ise açılan yönetim konsolundan Actions bölümünden Backup Once seçeneğini seçiyoruz. Diğer seçenekleri de görüyorsunuz o seçenekleri de kullanabiliriz ki kullanacağız. Ancak ben makalemde Backup Once ile devam ediyorum.

image003

Yedekleme seçeneklerine baktığımızda Different options seçeneğinin aktif olduğunu görüyoruz ve devam ediyoruz. Bu seçeneğin açıklaması zaten yukarıda var oradan da okuyabiliriz.

image004

Bu alanda yedekleme ile ilgili ayarlarımızı gerçekleştiriyoruz. Full server veya Custom. Full server seçimini yaparsak eğer bütün dizinlerle ilgili yedekleme yapılacak, ancak biz Custom seçerek istediğimiz bölümleri yedekleyeceğiz.

image005

Evet görüldüğü gibi Custom seçtikten sonraki aşamada karşımıza yukarıdaki seçimler gelmektedir. Biz bu makalemizde “C” sücürüsündeki verileri “E:BACKUP” isimli diskimize yedekleyeceğiz. Seçimlerimizi yaptıktan sonra devam edebiliriz.

Önemli bir noktaya değinmek isterim. Exchange Server yapılandırmasında Microsoft veritabanları ile log dosyalarının farklı bölümlerde tutulmasını önerir. Ben test amaçlı kurmuş olduğum Exchange Server yedeklemesini yapacağım için Databace ve Log dosyaları şuan için standart yerlerinde tutuluyor. Eğer istenirse veritabanları için bir disk ve log dosyaları için bir disk yapılandırılması yapılırsa onları da yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi seçerek yedekleme işlemlerimizi yapabiliriz.

Seçimimizi yaptık ve devam ediyoruz.

image006

Yedekleme işlemini nereye yapacağız? Evet bu soruya yukarıdaki şekilde cevap veriyoruz ; yerel sürücülere mi yoksa uzaktaki bir paylaştırılmış klasöre mi? Seçim yine sizin. Ben şimdilik hızlı olması açısından Local Drives seçerek devam ediyorum.

image007

Yedeklerin tutulacağı diski seçiyorum.

image008

Evet yine bir seçim yapmamız gerekiyor. Eğer farklı bir yedekleme yazılımı kullanıyorsanız birinci şıkkı seçiyoruz. Eğer yedekleme işlemlerimizi sadece Windows Server Backup yazılımı ile yapıyorsak ikinci şıkkı seçiyoruz.

image009 

Evet görüldüğü gibi işlemlerimiz tamam ve artık Bakcup işlemini başlatabiliriz. Eğer değişiklik yapılmayacaksa yedekleme işlemini başlatabiliriz.

image010

Gerekli bilgiler toplanıyor.

image011

Yedekleme işlemimiz başladı. Şekilde de görüldüğü gibi veriler aktarılmaktadır.

image012

Yedek alma işlemimiz başarıyla tamamlandı. Verilerimiz güvenli yerde.

image013

Yedeğimiz başarılı bir şekilde alındı.

image014

Alınan yedeğimizin son yapısı yukarıdaki şekilde görüldüğü gibidir.

image015

Exchange Server’a ait olan verilerin bulunduğu lokasyon ve verileri görüyoruz. Ben test için bütün bu verileri siliyorum.

image016

Evet verilerimizin tamamını sildik… Artık bu dizinde hiçbir exchange server verisi yok dolayısı ile Exchange servisi çalışmayacaktır.

Ancak  elimizde sağlam bir yedek var ve biz bu yedekten geri dönüş yapacağız. Bu işlemi de bir sonraki makalemizde sizlerle paylaşacağım.