Windows Server 2008 Without Hyper-V

Windows Server 2008 işletim sisteminin iki farklı tipi olduğunu biliyoruz.

Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 without hyper-v. İki ürün arasında küçük bir fiyat farkı var. Peki teknik açıdan farkı ne dersiniz? Tabiki birisinde yani Windows Server 2008 without hyper-v üzerinde hyper-v rolünün ve management konsolunun çalışmıyor olması.

Windows Server 2008 without hyper-v, sanallaştırma teknolojisine ihtiyaç duyulmayan ama diğer tüm Windows Server 2008 teknolojilerinin kullanılması amaçlanan yapılar için üretilmiştir. Aklınıza hemen şu gelebilir;

“Windows Server 2008 without hyper-v ‘ye ne gerek var. Windows Server 2008 tek tip olurdu ve hyper-v  kullanmak istemeyenler bu rolü etkinleştirmezdi.”

Evet bu da olabilirdi ancak bu seçim bize bırakıldı ve iki ürün küçük bir fiyat farkı ile piyasaya sunuldu. Sanallaştırmaya ihtiyacı olmayan firmalar için Windows Server 2008 without hyper-v kullanılabilir.

İki ürün ve sürümleri arasındaki fark için aşağıdaki tabloyu inceleyelim.

Stock Keeping Unit (SKU) Server Role Management Updates
Windows Server x64

Yes

Yes

Yes

Windows Server x86

No

Yes

Yes

Windows Server x64 Server Core

Yes

No

Yes

Windows Server x86 Server Core

No

No

Yes

Windows Server x64 without Hyper-V

No

No

Yes

Windows Server x86 without Hyper-V

No

No

Yes

Windows Server x64 without Hyper-V Core

No

No

Yes

Windows Server x86 without Hyper-V Core

No

No

Yes

Server Role: Hyper-V teknolojisinin kendisi.

Management: Hyper-V Manager konsolu yani MMC üzerinde çalışan yönetim aracımız.

Updates: Hyper-V ile ilgili updatelerin alınabilirliği.

Görüldüğü gibi without hyper-v olan ürünler üzerinde Hyper-V rolü ve Hyper-V Manager özellikleri kullanılamıyor. Yani Windows Server 2008 Without Hyper-v üzerinde Hyper-V sanallaştırma özelliğini kullanamadığımız gibi, yönetim anlamında kullandığımız Hyper-V Manager konsolunu da kullanamıyoruz.

Hyper-V update’leri her iki tip işletim sistemi için de alınabiliyor ancak Windows Server 2008 Without Hyper-v üzerindeki bu update’ler Hyper-V rolü ve Hyper-V Manager kullanımı için bir anlam ifade etmiyor.

Serhat AKINCI – IT Pro.