Azure Advanced Threat Protection ATP

Her geçen gün değişen ve gelişen ataklar nedeni ile mevcut güvenlik ürünlerimizin de sürekli olarak kendini geliştirmesi gerekmektedir. Böylesi bir ortamda gelişim gösteremeyen güvenlik ürünleri ne yazık ki sistemlerimizi korumak için yeterli olmayacaktır. Microsoft sahip olduğu milyonlarca müşteri ve bulut üzerindeki milyarlarca bağlantı, veri trafiği, ataklar ve benzeri bilgileri yine bizim güvenliğimiz için kullanmaktadır. Sahip olduğu bu büyük veri ambarı sayesinde pek çok atak henüz Dünya geneline yayılmadan fark ediliyor ve pek çok müşteri bu tarz ataklardan korunabiliyor.

Microsoft’ un güvenlik ürünleri arasında gerek on-prem sistemler gerekse bulut sistemler için pek çok çözüm yer almaktadır. Bunlardan özellikle on-prem’ de çalışan ve kimlik avı dolandırıcılığı, kullanıcı davranış analizi özelinde çalışan Advanced Threat Analytics (ATA) pek çok müşterimde hali hazırda kurulu ve çalışmaktadır.

Ürün gerçekten çok başarılı olup pek çok müşteri tarafından da 2018 yılı planları içerisine alınmıştır. Microsoft bu ürün ile yakaladığı başarıyı şimdi Azure üzerindeki kullanıcıları içinde sunmaya hazır. Evet biraz garip gelebilir, malum bulut çağındayız ve genelde ürünler hep bulut için çıkıyorken ATA ilk olarak on prem için çıkmış ve gösterdiği başarılı sonuçlar sonrasında artık Azure üzerinde de müşterilere sunulmaktadır.

Tabiki ürünün ismi biraz farklı, Azure üzerindeki sürümü Azure Advanced Threat Protection (ATP), kısaca Azure ATP olarak geçiyor.

Ürün hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz, veya bende şu anda ürün hakkında makale yazıyorum biraz beklerseniz Türkçe bir içerikte sağlamış olacağım.

https://cloudblogs.microsoft.com/enterprisemobility/2018/03/01/introducing-azure-advanced-threat-protection-2/