Windows Server 2008 Uzerinde Exchange Server 2007 CCR Kurulumu Bolum 3

Exchange Server 2007 CCR Kurulumu Bölüm 3: Aktif ve Pasif Sunucu Rollerinin Kurulması

Önceki iki yazımızda CCR için gerekli Failover Cluster özelliğini kurmuş ve MNS dizinini oluşturmuştuk. Şimdi de aktif ve pasif sunucuları kurarak CCR kümesini devreye almış olacağız.

Kurulumunu yapacağımız sunucuların isimlerini ve IP adreslerini tekrar hatırlatalım:

TESTMBX1 (10.10.10.21): Aktif küme sunucusu
TESTMBX2 (10.10.10.22): Pasif küme sunucusu
TESTCMB1 (10.10.10.23): Küme ismi ve adresi
TESTVMB1 (10.10.10.24): Küme sanal ismi ve adresi

Aktif Küme Posta Kutusu (Active Clustered Mailbox) Kurulumu

Exchange Server 2007 kurulum dosyasına sağ tıklıyoruz ve “Run as administrator” seçerek kurulumu başlatıyoruz. Kurulum ekranında “Step 4: Install Microsoft Exchange Server 2007 SP1” tıklıyoruz.

Bilgi ekranında “Next” düğmesine basılarak devam edilir.

“I accept the terms in the license agreement” seçilerek “Next” düğmesine basılır.

Oluşan hatalarla ilgili olarak Microsoft’a bildirimde bulunulması istenmediği için “Error Reporting” adımında “No” seçeneği işaretlenir ve “Next” düğmesine basılarak devam edilir.

Yalnızca Mailbox rolleri kurulacağı için “Custom Exchange Server Installation” seçeneği işaretlenir. Exchange Server’ın kurulacağı dizin olarak varsayılan dizin bırakılır ve “Next” düğmesine basılarak devam edilir.

“Server Role Selection” ekranında  “Active Clustered Mailbox” rolü seçilir ve “Next” düğmesine basılarak devam edilir.

“Cluster Settings ” ekranında “Cluster Continuous Replication” seçeneği seçilir. “Clustered Mailbox Server Name” alanına sanal sunucu ismi girilir. Veritabanının kurulacağı yer için depolama birimi üzerinde bir “LUN” gösterilir ve “Next” düğmesine basılarak devam edilir.

“Clustered Mailbox Server IP Address” alanına TESTVMB1 sunucusunun sanal ip adresi olan 10.10.10.24 girilir.

Tüm gereksinimler sağlanıyor. “Install” düğmesine basılarak kurulum başlatılır.

Kalan konfigürasyona şimdi geçilmeyeceği için “Finalize installation using the Exchange Management Console” seçeneği boş bırakılır ve “Finish” düğmesine tıklanarak kurulum tamamlanmış olur.

Sistemin yeniden başlatılmasının gerektiğini belirten bir uyarı penceresinde “OK” düğmesine tıklanır ve ardından sistem yeniden başlatılır.

Pasif Küme Posta Kutusu (Passive Clustered Mailbox) Kurulumu

Pasif roldeki sunucunun kurulumu aktif roldeki sunucu kurulumuyla neredeyse aynı şekilde yapılır. En önemli fark rol seçiminde “Active Clustered Mailbox Role” yerine “Passive Clustered Mailbox Role” işaretlenmesidir.

Rol kurulumlarından sonra Rollup kurulumlarının yapılması gerekir. Şu anda Exchange Server 2007 için Rollup 9 çıkmış durumda. Aşağıdaki adresten indirerek kurabilirsiniz:

https://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=55320be2-c65c-48bb-bab8-6335aa7d008c&displaylang=en

Nedim ŞAHİN