Windows Essential Business Server 2008 Lisans Yukleme

Windows Essential Business Server 2008 sistem yöneticilerine lisanslarını yönetebilmeleri için güzel bir olanak sunmaktadır. Bu sayede lisansları hızlı ve basit bir şekilde yükleyebiliriz.

Yükleme işlemini başarılı bir şekilde yapabilmek için öncelikle Windows Essential Business Server Administration Console açıyoruz ve ardından Licenses sekmesine geçiyoruz.

 

image001

 

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi yönetim konsolumuzu açtık ve lisanslar sekmesine geçtik. Görüldüğü gibi ekli olan lisanslarla ilgli bilgileri görebilirsiniz. Kaç  tane lisansımız olduğunu kaç tanesinin kullanımda ve kaç tanesinin de kullanılabilir olduğunu ayrıca daha önce herhangi bir hesaba atanmış olup da o hesap silindikten sonra kullanılan lisansın durumu hakkında da bilgiler yer almaktadır.

Yeni lisans eklemek için ise yukarıdaki şekilde sağ tarafta görünen Install CAL packs seçiyoruz.

 

image002

 

Install CAL packs tıkladıktan sonra karşımıza yukarıdaki pencere çıkmaktadır. Yeni lisans ekleme sihirbazı bizlere lisans anahtarlarını import etmemizi ve ardından da bunları license store eklememizi sağlar. Dolayısı ile merkezi bir lisans yönetim yapısı oluşturulmuş olur. Next ile devam ediyoruz.

 

image003

 

Bir sonraki aşamada ise karşımıza Windows Essential Business Server Client Access License Agreement gelmektedir. I agree ve Next diyerek yolumuza devam ediyoruz.

 

image004

 

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi Product Key kısmına lisans değerlerimizi giriyorz ve Add diyoruz. Bu işlemi yapar yapmaz lisans sihirbazı girilen değerlerin doğru olup olmadığını kontrol eder. Ardından da hemen alttaki listeye ekler. Bu kısımda eğer isterseniz çoklu lisans paketlerini yükleyebilirsiniz. Ayrıca diğer tip lisansları da ekleyebilirisiniz. Örneğin : kullanıcı veya aygıt lisanslarını da bu ekrandan ekleyebilirsiniz. Ekleme işlemi tamamlandıktan sonra Next ile devam ediyoruz.

 

image005

 

Lisanslarımızı ekledikten sonra yukarıdaki şekilde de görüldüğü  gibi listemizde yeni lisanslarımız listede yerlerini almışlardır ve kullanıma hazırdırlar. Next ile devam ediyoruz.

 

image006

 

Bir sonraki aşamada karşımıza yukarıdaki lisans eklemesi ile ilgili özet bilgisi gelmektedir. Görüldüğü gibi eklenen lisanslar 50 adet kullanıcı CAL lisansı ve 5 adet de aygıt lisansıdır. Eğer lisanslarla ilgili herhangi bir sorun yok ise Install ile lisansların yüklenmesini başlatabiliriz.

 

image007

 

Lisanslarımızın yüklenmesi başarılı bir şekilde tamamlandı ve Close ile sihirbazı sonlandırıyoruz.

 

 image008

 

Şekilde görüldüğü gibi lisanslarımızın toplamı ile ilgili detaylı bilgiler mevcuttur. Ayrıca Installation History sayesinde lisans ekleme geçmişini gözlemleyebiliriz. Bu uygulama bizlere lisansların ne zaman ve ne kadar eklendiği hakkında bilgi vermektedir.

Bu makalemizde de Essential Business Server 2008 üzerinde lisans yönetimi ile ilgili işlemlerimizi gerçekleştirdik.

Kaynak:  www.microsoft.com/ebs

Mümin ÇİÇEK