Windows 7′ye multitouch

Microsoft’un ‘multitouch’ isimli yeni arayüzü bilgisayar kullanımını baştan aşağıya değiştirecek.

Microsoft’un, geçtiğimiz salı günü yaptığı tanıtımda, Windows 7 işletim sisteminde çalışacak multitouch arayüzünü tanıttı. Multitouch’ın en önemli özelliği kullanıcının bilgisayarını tamamen ekran üzerinden dokunmatik olarak kontrol edilebiliyor olması.

Daha çok otellerde, restoranlarda ve kamusal eğlence mekanlarında kullanılması beklenen multitouch, daha önce tanıtılan “surface”in teknolojisinden yararlanıyor. All Things Digital konferansında tanıtımı yapılan multitouch’ın özellikle resim uygulamalarında kullanımı ise fazlasıyla ilgi çekti.

Bir kitabın sayfası nasıl çeviriliyorsa, multitouch’ta resimler de aynı el hareketleriyle değiştirilebiliyor ve büyütülüp küçültülebiliyor. Ekranda çıkan piyano klavyesini de dokunmatik olarak çalabilme özellliği, tanıtım katılımcılarının multitouch’a tam puan vermesini sağladı.

Multitouch’ın windows 7′de kullanılacağını hesaba katarsak, bu yeni arayünüze kavuşmamız 2010′un başında mümkün olabilecek. Ayrıca multitouch’ın dizüstünde kullanımı ise oldukça karizmatik bir hal alacak gibi de gözüküyor.