Windows Hızlı Yardım’ı Denediniz mi?

Malum uzak destek uzun yıllardır kullanıcı destek ekipleri için çok kıymetli bir hizmet modeli olmuştur. Aynı şirket içerisinde olsak dahi oturduğunuz yerden onlarca veya yüzlerce çalışanın bilgisayarına bağlanmak ve sorunlara anında destek olmak çok büyük zaman tasarrufu ve tabi ki iç müşteri memnuniyeti demektir. 2002 yılında ilk meslek hayatıma atıldığım dönemde VNC, Radmin gibi araçlar vardı, tabi yıllar içerisinde bu teknolojiler çok gelişti ancak buradaki en temel sorun genelde kobi gibi şirketlerde insan gücünün ve bütçenin az olması nedeni ile tek bir IT personelinin her işe yetişme telaşı değişmedi. Durum böyle olunca aslında bu tür uzak erişim, destek ürünleri elzem olurken buna verilecek para olmuyordu. En son uzun süre anydesk kullanılıyorken o da diğer zamanında ücretsiz sunulan sonra ücretli olan yazılımlar kervanına katıldı. Tam bu noktada aslında çok basit ve windows işletim sistemleri ile beraber gelen bir uygulamaya dikkat çekmek istiyorum.

“Quick Assist” ya da Türkçe karşılığı “Hızlı Yardım”.

Windows işletim sistemlerinde Windows Tuşu + CRTL + Q harfina basında aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyorsunuz.

Eğer yardım isteyen kişi siz iseniz “Code from assistant” bölümüne size bağlanacak kişi tarafından iletilen kodu girmeniz gereklidir. Eğer siz başkasına destek verecekseniz alt bölümdeki mavi butona “Assist another person” tıklamanız gerekli.

Daha sonra bize bir login ekranı gelir, burada kişisel hotmail hesabını veya kuramsal şirker hesabınızı girebilirsiniz. Login işleminden sonra sistem size aşağıdaki gibi bir security code verecektir;

Bu kodu uzak makinedeki kullanıcıya iletin, aynı kullanıcı bu kodu bu sefer “Code from assistant” bölümüne yapıştıracaktır.

Uzaktaki kişi kodu yapıştırdıktan sonra sizin ekranınızda aşağıdaki gibi iki seçenek çıkacaktır;

Uzak makineyi yönetmek veya izlemek, ben yönetmeyi seçiyorum.Ardından kısa bir süre bağlantının gerçekleşmesini bekliyoruz.

Karşı tarafa ise o anda aşağıdaki gibi bir kabul onay gidecektir

Kabul işleminden sonra aşağıdaki gibi uzaktaki makineye artık bağlantı kurmuş ve gerekli olan desteği sağlıyor olacaksınız.

En önemlisi tamamen ücretsiz.

Umarım faydalı bir içerik olmuştur.