Windows 7 Torrent’e düştü

Microsoft’un çiçeği burnunda yeni işletim sistemi Windows 7’nin pre-beta sürümü, hatırlayacağınız üzere Professional Developers Conference’ta (PDC) geliştiricilere dağıtılmıştı.

Ancak BitTorrent siteleri de Windows 7’ye pek kayıtsız kalamadı ve dünya genelinde binlerce BitTorrent kullanıcısı, Windows 7’nin bu sürümünü sistemlerine indirmeye çoktan başladı bile. Pirate Bay ve Mininova gibi en iyi bilinen BitTorrent siteleri, yeni işletim sisteminin 32 ve 64 bit’lik sürümlerini Cuma günü itibariyle yayına vermiş durumdalar.

Örneğin Pirate Bay üzerinde, Windows 7’nin 32 bit’lik sürümünün bir kopyasını yaklaşık bin kadar insan upload ediyor ve neredeyse 7 bin kişi, aynı sürümü sistemlerine indirmekle uğraşıyor. 64 bit’lik Windows 7 sürümü ise 32 bit’e nazaran daha az ilgi görüyor ve 64 bit’lik kopyaları torrent’e sadece 100 kişi sunuyor. Mininova’nın da durumu Pirate Bay’den pek farklı değil.

Yapılan yorumlarda ise, genellikle Windows 7’nin kullanıcıya değişik bir şey getirmediğinden ve internetten Windows 7’yi indirmenin sadece zaman kaybı olduğundan bahsediliyor. Ancak indirilen sürümün henüz beta bile olmadığı gerçeğinin unutulmamasında yarar var. Sonuçta önemli olan şu an için görünümdeki farklar değil, performans konusundaki farklar…