Windows 7, SSD’ler için optimize ediliyor

Katı hal disklerin gelecekte yoğun bir şekilde kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Microsoft, bir sonraki işletim sistemlerinin bu yönde optimize edildiğini açıkladı.

Taşınabilir bilgisayarlar ve sessiz ortam beklentisi içinde olan tüketiciler için yüksek okuma/yazma hızları ve düşük enerji tüketiminin yanında, içinde hareketli parçalar (dönen disk ve yazma-okuma iğneleri gibi) bulunmadığı için sarsıntı ve darbelere karşı neredeyse hatasız olan SSD’ler (Solid State Disk / Katı Hal Disk) Microsoft’un Windows 7 için ‘yapılacaklar listesi’ndeki yerini aldı.

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 7 için yapılacaklar listesini adım adım duyurmaya devam ediyor.

Microsoft’un bu hafta düzenlediği WinHEC 2008 (Windows Hardware Engineering Conference 2008) etkinliğinde yaptığı duyuruya göre, yeni işletim sistemi özellikle SSD disklerle hızlı bir şekilde çalışabilmek için optimize ediliyor.

Günümüzde gittikçe popülerleşen mini-dizüstü bilgisayarlarda Windows 7 işletim sisteminin sunulabilmesi için çalıştığını açıklayan Microsoft, “Netbook” olarak isimlendirilen bu sınıfın düşük enerji tüketimi ve yerden tasarruf sağlayan SSD sürücüler ile sunulabilmesi için yeni işletim sisteminin özellikle optimize edileceği açıklandı.