Windows 7 de Search Federation Kullanımı

 

 

Arama kelimesinin ne kadar önemli olduğunu arama motorları çıktıktan sonra daha iyi anladık. Microsoft da arama ile neler yapabiliriz diye araştırıp bizlere Windows 7 ile birlikte Search Federation özelliğini sundu. Öyle ki artık arama yapmak için ayrı ayrı arama motorlarını açmamız bunlara arama yapacağımız kelimeleri yazmamıza gerek kalmıyor. Zaten internetin kocaman bir dünya olduğunu düşünürseniz ne kadar hızlı aradığımızı bulursak bize o kadar fazla zaman kalacaktır.

 

clip_image002

 

Yukarıda gördüğünüz “ osdx “ uzantılı dosyalara Search Connector denmekte ve ( Open Search Description ) xml teknolojisi ile open source olarak geliştirilebilmektedir.

Search Connector resimlerinde gördüğünüz omerkaradeniz.osdx içeriği ise;

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<OpenSearchDescription xmlns="https://a9.com/-/spec/opensearch/1.1/" xmlns:ms-ose="https://schemas.microsoft.com/opensearchext/2009/">

<ShortName>omerkaradeniz.com</ShortName>

<Description>Omer KARADENIZ Blog via Windows 7 Federated Search</Description>

<Url type="application/rss+xml" template="https://api.bing.com/rss.aspx?source=web&amp;query={searchTerms} site:omerkaradeniz.com&amp;web.count=50"/>

<Url type="text/html" template="https://www.bing.com/search?q={searchTerms}+site:omerkaradeniz.com"/>

</OpenSearchDescription>

OSDX dosyasında birkaç bölümü değiştirerek sizde kendi web siteniz için bir Search Connector oluşturabilirsiniz. Değiştirmeniz gereken yerleri mavi renk ile işaretliyorum.

Oluşturduğunuz ya da Internetten download ettiğiniz Search Connector e çift tıklayarak arama yapabileceğimiz yerler arasına ekliyoruz.

clip_image004

Add diyerek Technet Search Connector ‘ümüzü ekledik.

Arama yapmak için Libraries i açıp aramak istediğiniz Search Connector’ü seçtikten sonra sağ üstteki arama textboxuna istediğiniz kelimeyi yazarak enterlamanız yeterli olacaktır.

clip_image006

Resimdeki arama işlemi omerkaradeniz.com adresinde Internet Explorer ‘a ihtiyaç duymadan yapılmıştır. Ayrıca aynı aramayı en alttaki “ Search Again in; ” kısmındaki yerlerde bir tıklama ile yapabilirsiniz.

 

 

clip_image008

 

Yaptığınız aramaları masaüstüne kaydetmek için üzerine tıklayıp masaüstüne sürüklemeniz yada başka bir klasöre sürüklemeniz yeterli olacaktır.

 

. clip_image010

Tabiki Windows 7 Search Federation özelliğini başlat çubuğu kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz

Yazdığınız kelime önce bilgisayarınızda ve Microsoft Outlook da aranır eğer aradığınız kelime ile ilgili yeteri kadar bilgi bulamaz iseniz arama yapmak istediğiniz Search Connector’ e tıklayarak istediğiniz yaptığınız aramayı genişletebilirsiniz.

Search Federation özelliği sayesinde Windows 7 kullanıcıları için arama yapmak daha kolay ve daha  hızlı hale geldi.

Aradığınızı çabuk bulabilmeniz dileğiyle.

Ömer KARADENİZ