Windows 11 Snap Layouts Pencere Yönetimi

Windows 11 ile birlikte gelen pek çok yeni ve güzel özellik bulunmaktadır. Ancak bunlardan bir tanesi benim uzun süredir Dell monitör kullandığım için alışkın olduğum (başta monitör yazılımlarında da vardır muhtemel) ekranı otomatik bölme özelliğinin artık işletim sistemi ile birlikte gelmesidir.

Büyük monitörler kullanmam nedeni ile Easy Arrange olarak geçen bu özellik gerçekten hayatımı kurtarmıştı. Birden çok monitör ile çalışmak tabi ki bir yöntem ancak 34inç ve daha üstü tek bir monitörü iki hatta 4 monitör gibi kullanmak daha keyifliydi. Tabi şimdi burada iki değişken var, birincisi büyük monitör ihtiyacı ikincisi bu tür üretici yazılımları. Ancak kişisel bilgisayarlarımızda dahi yani laptop ekranlarında dahi bazen bu ayrımı yapmak çok temel bir ihtiyaç. İşte tam da bu noktada Windows 11 bize Snap Layouts özelliği sunuyor.

Daha basit anlamda açtığınız herhangi bir pencerede orta bölüme gelip bu pencereleri istediğiniz gibi dağıtabiliyorsunuz.

Snap, kullanıcıların uygulamaları ve diğer pencereleri mantıksal olarak ekranda düzenlemesine yardımcı olan bir üretkenlik özelliğidir.

Tabi bundan önceki sürümlerde de vardı, en bilinen yöntem bir pencereyi sağa diğerini sola çektiğimiz zaman iki pencere yan yana ekranta ortalı olarak duruyordu, ama tabi windows 11 ile beraber bu iş biraz daha gelişmiş oldu.

Burada gördüğünüz seçenekler, ekranınızın genişliğine bağlı olacaktır. Geleneksel 16:9, 16:10 ve 3:2 ekranlarda yukarıda gösterildiği gibi dört düzen seçeneği göreceksiniz. Ultra geniş ekranlarda altı düzen seçeneği göreceksiniz.

Geçerli pencereyi yerine yerleştirmek için fareyi düzen seçeneklerinden birinin üzerine getirin. Yaptığınız gibi, her bir düzen içindeki ayrı pencereler, mevcut pencerenin seçildiği takdirde ekranda nerede konumlanacağını ve boyutlandırılacağını gösterecek şekilde yanacaktır.

Şu andaki en büyük eksiklik henüz bu özellik için klavye kısayol tuşları yok ama malum preview sürümde olduğumuz için bu konuda bir iyileştirme bekliyorum.