Windows 10 Technical Preview Kurulum ve Yenilikleri

 

Windows 10 artık aramızda. 30 Eylül 2014 günü lansmanı ve sunumu yapıldı. Windows10 ile birçok güzellik ve görsellik artık geldi. Yine her cihaza uygunluk ile de göz doldurdu.

clip_image002

 

·         Genişletilmiş Başlat Menüsü: Bildiğiniz Başlat menüsü, yeni sürümde en sık kullanılan dosya ve fonksiyonları öne çıkaran ve kullanıcıya çok daha fazla özelleştirme olanağı sunan yeni haliyle geri dönecek.

·         Pencereli Uygulamalar: Windows Mağazası üzerinden edindiğiniz uygulamalar artık masaüstü uygulamalarına benzer bir pencere içinde açılacak. Bu pencereleri yeniden boyutlandırabilecek, taşıyabilecek, üzerinde yer alan uygulama çubuğu üzerinden tek tıkla minimize edebilecek veya kapatabileceksiniz.

·         Geliştirilmiş Uygulama Tutturma: Uygulama tutturma (snap) özelliğindeki yenilikler sayesinde aynı ekranda birden fazla uygulamayla çok daha kolay çalışabileceksiniz. Yeni dörtlü snap konfigürasyonu sayesinde aynı anda ekrana dört uygulama yerleştirmeniz mümkün. Windows 10, ayrıca çalışan diğer uygulamaların ekranda kalan boşluklara nasıl yerleştirilebileceği konusunda tavsiyelerde bulunacak.

·         Yeni Görev Görüntüleme Fonksiyonu: Bu buton sayesinde çalışan tüm uygulamalarınızı bir arada görebilecek, tek tıkla dilediğinizi ön plana alabilecek ve farklı masaüstü görüntüleri arasında geçiş yapabileceksiniz.

·         Sanal Masaüstü: Birçok uygulamayı ve dosyayı tek bir masaüstü üzerinde kalabalık bir şekilde görüntülemek yerine, iş veya eğlence odaklı farklı amaçlar ve projeler için özelleştirilmiş farklı masaüstü görünümleri tasarlayabileceksiniz. 

(Bu kısım Microsoft blogtan alıntıdır.)

Windows 10 için ilgili anlatıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=84NI5fjTfpQ

Şimdi ürünü kurup inceleme kısmına gelelim.

Download için https://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/preview-download?ocid=tp_site_downloadpage bu linki kullanabilirsiniz.

clip_image004

Kurulum işlemine başladık. Bu kısımda kurulum dilini ve klavye ayarını seçiyoruz. Şuan için bazı diller destekleniyor. Malum daha yeni .

clip_image006

Kurulum için install now kısmına tıklayalım.

clip_image008

Lisans sözleşmesini onaylayalım.

clip_image010

Disk ve partiton ayarını yapıyoruz.

clip_image012

Dosya kopyalama ve kurulum işlemi devam ediyor.

clip_image014

Kurulum tamamlandı, driver ve yapılandırma işlemleri yapılıyor.

clip_image016

Kurulum sonrası ayarları yapacağımız kısım gelmekte.

clip_image018

Yeni bir account oluşturmamız için gerekli olan kısım geliyor. Local hesapla girebileceğiniz gibi outlook adresiniz ile cloud taraflı girişlerde hala devam ediyor.

clip_image020

Local account oluşturduk.

clip_image022

Ve nihayet masaüstüne ulaşabildik. Microsoft başlat menüsünden vazgeçmemiş. J İlk başta görsel bir güzellik ve başlat menüsü bizi karşılıyor.

clip_image024

Başlat menüsünde herhangi bir uygulamaya sağ tuşla tıkladığınızda, onu oradan kaldırmak için unpin from start’a tıklamanız yeterli. Yine uygulamayı kaldırmak için ise uninstall tıklamanız gerek. Görev Yöneticisi (Task Manager) kısmına yerleştirmek için ise pin to taskbar seçeneğini kullanmalısınız.

clip_image026

Defaultta gelen masaüstü simgelerini masaüstünde sağ tuşa tıklayarak desktop icons kısmından ekleyip kaldırmanız mümkün.

clip_image028

Yüklü olan uygulamalara ulaşmak için start menüden All Aps kısmına tıklamalısınız. Yine bir uygulama arıyorsanız bu işletim sistemi içerisinde search kısmını kullanabilirsiniz. Arama kısmı başlat menüsünün hemen üstüne koyulmuş.

clip_image030

Bilgisayarı kapatma, yeniden başlatma gibi işlemler için ilgili buton, kullanıcı hesabımızın isminin hemen yanında geliyor.

clip_image032

Command promttan vazgeçilmiş değil. Yalnız burada artık Ctrl+V yani yapıştır işlemini yapabiliyoruz. Ve yine bu ekran full ekran şekline gelebiliyor.

clip_image034

Task managerda bulunan Task view butonuna tıklayarak, açık olan pencerelerin tüm hepsini görebilecek şekilde sıralayabiliyoruz. Yine bir güzel özellik olan çoklu desktop var. Add a desktop seçeneğine tıklayarak yeni bir desktop açabiliyor ve burada çalışabiliyorsunuz. Üstelik diğer uygulamalarınız kapatmadığınız sürece açık kalıyor.

Microsoft bununla kalmayıp, Windows Server Technical Prewiev’ide yayınladı. 2015 yılında gelecek olan server işletim sistemi için ilk testler artık başladı. Ancak bu işletim sisteminin adı ne olur onunla ilgili bir açıklama henüz yok.

Bunu https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-server-vnext-technical-preview linkten indirebilirsiniz.

clip_image036

Eğer bir Azure hesabınız varsa orada da deploy işlemini yapıp, inceleyebilirsiniz.

Windows Server Technical Prewiev tarafında gelen yenilikler ise,

·         Start Menu

·         Multiple Desktop

·         Storage Replica

·         Powershell 5.0

·         Web application proxy

·         Remote Fx yanına OpenGL ve OpenCL desteği

·         VM’ler için canlı ağ adaptörü (vNIC) ekleme/çıkartma

·         VM’ler için canlı bellek (vRAM) ekleme/çıkartma

·         Linux secure boot

Server tarafındaki tüm yenilikleri okumak için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn765472.aspx

Yine Microsoft tarafından yayınlanan announce blog yazısı için; burayı okumanızı öneririm.

Faydalı olması dileğiyle.