Windows 10 sistemlerin Windows 11 Güncellemesini Nasıl Engellerim

Malum her geçen gün teknoloji ile birlikte işletim sistemleride kendilerini yeniliyor. Windows 10 uzun bir süre bizlere hizmet etmiş ve çok başarılı bir işletim sistemi olsa dahi daha yeni olan Windows 11 yavaş yavaş kullanılmaya başlandı. Ancak kurumsal ortamlar için malum her zaman en güncel teknolojiyi kullanmak yararlı olmayabilir. Özellikle geriye dönük uyum nedeni ile birlikte çalışması gereken uygulama, sürücü, işletim sistemi ve diğer network bileşenleri nedeni ile sorunlar yaşayabiliriz.

Peki windows 10 sistemlerimizin otomatik Windows 11′ e geçmesini nasıl engelleriz?

Windows 10 1803 sürümü ile birlikte Microsoft bize bu konuda güzel bir ek özellik getirdi. Artık ilgili işletim sistemlerimizin hedef sürümlerini GPO ile belirleyebiliyoruz.

Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki GPO ayarını uygulamanız.

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update > Windows Update for Business

Altında “Select the target Feature Update version” buraya örneğin 21H2 yazarak bu sürümün üstüne çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Burada iki alan bulunmaktadır. İlk alan “Product Version” ikinci alan ise “Target Version”

Örneğin sizin bilgisayarınız Windows 10 Version 2004 olsun, ve siz sadece Target version bölümüne 21H1 yazdınız, bu durumda cihazınız Windows 10 version 21H1 önerilecektir. Windows 11 de böyle bir sürüm olsa dahi üst bölümü boş bıraktığınız için mevcut işletim sistemi için geçerli olacaktır.

Kaynak

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/whats-new/windows-11-prepare