Windows 10 ile Yepyeni Bir Sayfa

Geçtiğimiz Eylül ayında Windows 10’un tanıtılması ve kurumların hayatlarını kolaylaştıracak yeni özelliklerinin anlatılmasıyla Windows’un geleceğine doğru bir yolculuğa çıkmıştık. 21 Ocak’ta ise bu yolculuğun yeni bölümünü açıkladığımız bir basın toplantısı gerçekleştirdik ve Windows 10’un son kullanıcılara yönelik en yeni özelliklerinin ve faydalarının üzerindeki sır perdesini kaldırdık.

Bugün itibariyle tüm dünyada 100’den fazla ülkeden 1.5 milyonun üzerinde Windows Insider Programı üyesi Windows 10 Teknik Ön izleme sürümünü 2.75 milyon farklı cihaz üzerinde kullanıyor. Windows Insider Programı şimdiye kadar sunduğumuz en geniş katılımlı deneme programı oldu. Üyelerin verdiği milyonlarca öneri ve geri bildirimin de katkısıyla, Windows 10’un kurumlar için şu ana kadarki en mükemmel Windows sürümü olması yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

1. Tek Platform: Windows 10 telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınız başta olmak üzere tüm form faktörlerdeki cihazlarınızda uyum içinde çalışacak tek bir platform olarak tasarlandı. Bu sayede Windows 10 uygulama geliştiricilere daha geniş bir uygulama geliştirme platformu sunarken, son kullanıcılara da bir cihazda satın aldıkları uygulamaları tüm cihazlarından kullanma olanağı sağlıyor.


2. Cortana: Üstün ses tanıma teknolojisi ile çalışan kişisel asistanınız Cortana, tüm işlerinizi daha kolay ve etkin yapabilmenizi sağlamak için Windows 10 ile bilgisayarınıza geliyor.


3. Project Spartan: En iyi web deneyimini sunmak üzere tasarlanmış yepyeni bir tarayıcı olan Project Spartan; paylaşımı, okumayı, araştırmayı ve çevrimiçi çalışabilmeyi kolaylaştırıyor.


4. Windows 10 için Office Uygulamaları: Windows 10 için tasarlanan yeni universal Office uygulamaları tüm dokunmatik cihazlarınızda en üstün üretkenlik deneyimini yaşamanızı sağlıyor.


5. Yeni Windows Uygulamaları: Tüm Windows cihazlarınızdan aynı deneyimle çalışacak bir dizi yeni universal Windows uygulaması hayatımıza giriyor. Bunlar arasında yeni Fotoğraflar, Kişiler, Videolar, Müzik, Haritalar, Posta ve Takvim uygulamaları yer alıyor.

Açıkladığımız bu heyecan verici yeni özelliklerin yanı sıra, Windows ailesine yeni katılan iki inanılmaz cihazı daha tanıttık. Bunlardan ilki özellikle kurumlarda takımların beraber çalışma biçimlerini dönüştürerek yepyeni bir üretkenlik deneyimi sunacak olan Microsoft Surface Hub, ikincisi ise dünyaya holografik bilişimi tanıtarak alanında bir ilk olan Microsoft HoloLens oldu.

Basın toplantısında yapılan açıklamaların detaylarını görmek için Windows blog sayfamıza göz atabilir veya toplantının kaydını buradan izleyebilirsiniz.

Eğer henüz denemediyseniz, siz de hemen Windows Insider Programı’na üye olarak Windows 10 Teknik Ön izleme sürümünü indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.