Windows 10 Hazır mı?

Öncelikle Windows 10 ile Microsoft’un tüm işletim sistemi geliştirme ve test etme yöntemini değiştirdiğini belirtmek de fayda var. Windows Insider programı ile dünyada 4 milyondan fazla kişi şu anda aktif olarak Windows 10’u kullanıyor ve farklı donanımlar üzerinde yazılım ve donanımlar ile ilgili deneyimlerini paylaşıyor. Bu bugüne kadar tartışmasız en büyük beta programı (daha önceki İşletim sistemi programlarından katlarca büyük) ve bu sebeple İşletim sistemi donanım/yazılım uyumluluğu açısından çok hazır bir şekilde geliyor. Sadece Türkiye’de şu anda on binlerce kişinin hâlihazırda ana makinesinde Windows 10’u kullandığını tahmin ediyoruz. Buna ek olarak duyurulan ücretsiz geçiş ve rezervasyon mekanizmasıyla ürün temmuz ayında çıktıktan sonra haftalar içinde 10 milyonlarca kişinin Windows 10’a geçeceğini belirtmek de fayda var ki bu bugüne kadar hiç bir işletim sisteminde olmamıştı. Bu sebeple Windows 10’a geçişte beklemek için bir sebep yok, bizi tüm dünyada milyonlarca kullanıcı tarafından test edilmiş ve çok hazır bir işletim sistemi karşılayacak.

Sıfırdan kurulum ve yükseltme konusunda tabiki tercih sizin olmakla beraber Microsoft’un Windows 10 ile sunduğu in-place upgrade özelliği, ürünün en önemli özelliklerinden biri ve bu konuda çok ciddi yatırım yapıldı. Windows 10’a geçtikten sonar Windows as a Service olarak tüm Windows 10 cihazların belli aralıklarla yeni özellikler ile güncelleneceğinden ve bu güncellemelerin de in-place upgrade olarak yapılacağından bu konuda çok ciddi çalışma yapıldığını ve bunun sorunsuz olacağını öngörebiliriz. Hali hazırda 4 Milyon kullanıcı bu şekilde Windows 10’a geçti ve düzenli olarak da yeni buildları bu şekilde alıyor. Bu sebeple eğer Windows 7 veya Windows 8 kullanıyorsanız Windows 10’a temiz kurulum yapmadan in-place upgrade ile kolayca geçebilirsiniz diye düşünüyorum..

Benim size tavsiyem preview.windows.com sitesinden Windows 10’un preview sürümünü in-place upgrade ile birkaç makinenize kurmanızı ve donanım/yazılım uyumluluğunuzu hızlıca test etmeniz. Bu sayede W10 temmuz sonunda piyasaya sunulduğunda sizin için en doğru geçiş stratejinizi önceden belirlemiş olup dünyada çok çok hızlı bir şekilde olacak bu İşletim sistemi geçişine hazır olabilirsiniz. Windows 10 bizleri çok heyecanlandırıyor ve siz de Windows 10’u kullanınca bugüne kadar ki işletim sistemlerinden çok daha iyi olduğunu göreceksiniz.