The Microsoft Federation Gateway

Microsoft tarafından sağlanan ve bulut tabanlı çalışan bir kimlik hizmetidir. Bu kimlik hizmetinin amacı adındanda anlaşılacağı gibi kimlik noktasında bir geçiş noktası oluşturmaktır. Örneğin siz Microsoft tarafından sunulan office 365, Windows Azure veya Sql Azure gibi bulut servislerine bağlanmak için birden çok federasyon ilişikisi kurmak yerine sadece Microsoft Gateway ile bir federasyon yaparak bu servislere ulaşabilirsiniz. Hatta yine bu servis ile federasyon yapan başka kuruluşlar ilede federe bir şekilde çalışma imkanına sahip olursunuz.

 

Buna bir örnek vermek gerekirse şirket içi kullandığınız bir Exchange Server 2010 ile Office 365 yani bulut tabanlı sistemi entegre çalıştırmak için bir federasyon yapmanız gerekmektedir ki bunu Gateway üstünden yapabilirsiniz.

 

Bu yapı sayesinde bulut tabanlı uygulama ( örneğin office 365 ) kullanan bir kuruluştaki kullanıcılar ile yine başka bir bulut tabanlı ( örneğin office 365 ) uygulama kullanan kuruluştaki kullanıcılarla bilgi paylaşabilirler. Her iki kurumda Gateway ile federasyon yapmış ise bu durumda Exchange organizasyonu için karşılıklı olarak free / busy ( serbest/meşgul ) durum bilgileri görüntülenebilir.