symantec enterprise vault eventID 3049 Exchange LegacyDN Sorunu

Symantec EV üzerinde yukarıdaki gibi bir hata alıyorsanız bu hatanın temel sebebi EV’ nin arşivlemeye çalıştığı mailbox içerisinde hiç yer kalmadığı için arşivlemenin gerçekleşmediğidir.

Örnek hata içeriği

The mailbox /o=CozumPark/ou=MUHSEBE/cn=Recipients/cn=hakanu, has exceeded its “Prohibit Send & Receive” limit and cannot be processed.

Maximum allowed: 532480 KB
Current level  : 533383 KB

If you wish Enterprise Vault to archive items from this mailbox then this quota must be removed.

Arşivlemenin temel sorunu, posta kutusu içerisinde çalışacak kadar bile yer olmamasıdır, bu nedenle bu sorunun çözümü son derece kolaydır. İlk olarak kullanıcı kotasını kaldırıyor veya tavsiyem sadece 1mb arttırmanız yeterli, neden derseniz, eğer siz EV üzerinde kota üzerinden örneğin %30 boş alan kalıncaya kadar arşivle gibi bir kural yazmanız halinde kota olmaması sorun teşkil edecektir.

Peki kotayı arttırdık sonra EV üzerindeki ilgili sunucu üzerinde ( posta kutusunun bulunduğu sunucu için EV üzerinde tanımlı olan task ) sadece bu posta kutusu için arşivlemeyi başlatmanız ve loglardan takip ederek sürecin bitişi ile tekrar kotayı eski hale getirmeniz yeterlidir.

Ben ise bu süreçt başka bir konuya değinmek istiyorum. Yukarıda anlattığım zaten ev kullanan hemen hemen herkesin bildiği basit bir çözüm, ancak sorun bazen bu eventID içerisinde kullanıcı adı olarak çıkan DN’ in tanımlanamadığı yani exchange üzerinden bulmadığınız durumlar için bilgi vermek istiyorum

Normal şartlarda bu eventID size bir DN verir, bunu genellikle Exchange üzerinde bulmanız kolaydır ve kota değişikliği hızlıca yapılır, ancak ortamınızdaki exchange server 2003 vb eski sistemlerden geçiş yapmış ise bazı durumlarda LegacyExchangeDN kaydı üzerinden kullanıcı posta kutusunu bulmanız zor olabilir, aşağıdaki powershell komutu ile bu hata kodunda size verilen DN filter olarak kullanılır ve hızlıca ilgili posta kutusuna ulaşabilirsiniz

Get-Mailbox -Filter {LegacyExchangeDN -eq “/O=COZUMPARK/OU=MERKEZ/cn=Recipients/cn=hakanu”}

Name                                 Alias                ServerName        ProhibitSendQuota
—-                                        —–                ———-                   —————–
Hakan Uzuner(hakanu)    hakanu             DAG1                      unlimited