Shared mailboxes için Sent Items Davranışı

Malum ortak posta kutuları için birden çok kullanıcı tarafından gönderilen maillerin ortak posta kutusu giden öğeler klasöründe saklanmıyor oluşu Exchange Server 2013 için çok büyük bir sorundu. Bu özellik Exchange Server 2010 da mevcut ve kullanılan bir özellikti. Aslında Exchange Server 2010 için de bu özellik daha sonra eklenmişti. Benzer bir durumu şimdi Exchange Server 2013 için görüyoruz.

Exchange Server 2010 sunucuları için aşağıdaki komut yardımı ile ortak olarak kullandığınız bir posta kutusu için bir kullanıcı tarafından ( ortak posta kutusuna erişebilen ve mail gönderme yetkisi olan bir kullanıcı ) gönderilen mail normalde kullanıcı posta kutusunun gönderilmiş öğelerinde saklanmaktaydı. Bu komut bu davranışı değiştiriyor ve bu mailin aynı zamanda ortak posta kutusu içinde geçerli olmasını sağlamaktadır.

Set-MailboxSentItemsConfiguration “OrtakPosta” -SendAsItemsCopiedTo SenderAndFrom

Ancak bu komut Exchange Server 2013 de çalışmıyordu. Güzel haber CU9 ile geldi, artık bu özellik varsayılan olarak desteklenmektedir. Yani herhangi bir komut çalıştırmadan ortak posta kutuları için yetkili kullanıcılar tarafından gönderilen mailler ortak posta kutusu gönderilen öğeler klasöründe de tutulmaktadır.

Haberin detayları için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz

https://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2015/03/03/want-more-control-over-sent-items-when-using-shared-mailboxes.aspx