Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Günümüzde şirket bünyelerindeki mail ihtiyacını karşılamak için Microsoft firmasının Exchange Server ürünü kullanılmaktadır. Bu ürün sayesinde pek çok sistem yöneticisi merkezi olarak şirketin maillerini yedekleyebilmekte , bakım işlemlerini tamamlayabilmekte veya yasaklamalar getirebilmektedir. Exchange in biz sistem yöneticilere sağladığı pek çok yararı burada saymakla bitiremeyiz ancak genel olarak özetlemek istersek maillerin merkezi olarak yönetilmesini sağlamaktadır . Bu bize pek çok alanda esneklik getirir , bende bunlardan biri olan silinmiş maillerin kurtarılması konusuna değineceğim.

Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Bu özellikten faydalanmak için öncelikle Exchange yönetim konsolunu açıyoruz , “Administrative Group – First Administrative Group – Server – Altında Server ınızın ismini görürsünüz bunun altında First Storage Group vardır , bununda altında Mailbox Store yer alır buna sağ tıklıyoruz ve özellikler diyoruz.

clip_image001

Şekil -1

Karşımıza çıkan ekranda “Limits” tabına geliyoruz ;

clip_image002

Şekil -2

Burada “Keep deleted items for (days )” rakamı bize Outlook programındaki silinmiş öğeler klasöründen silinen maillerin ne kadar tutulacağını belirtir. Burada önemli detay şudur , bu değer tüm mailbox lari etkilediği için bu değeri çok arttırmak yer sıkıntısı çekmenize sebep olabilir. Buradaki değer genelde yeterli olmaktadır ancak Exchange sunucusunda yer sıkıntınız yok ise bu değeri yükselterek olası mail silinmelerinde buradan mailleri geri yüklemeniz mümkün olacaktır. Ancak unutmamamız gereken bir nokta da bu yöntem hiçbir zaman yedeklemenin yerini alamaz , çünkü silinme eylemi dışındaki bütün sorunlar da yedeklemelere ihtiyaç vardır veya belirtilen süreden daha eski mailleri elde etmek için. Buradaki değeri belirleyerek “ok” tuşuna basıyoruz . Bu sayede Exchange Server üzerinde gerekli olan ayarları yapmış oluyoruz. Şimdi Outlook programında silinen bir maili nasıl getireceğimizi görelim .

Outlook programında bu özellikten yararlanabilmek için bir şart vardır o da Outlook un maillerini Exchange sunucusu üzerinde tutmasıdır. Bu sağlanmadığı durumlarda Exchange in bu özelliği kullanılamaz . Öncelikle Outlook programını açıyoruz

clip_image003

Şekil -3

Açtıktan sonra deneme amaçlı var olan birkaç maili siliyoruz

clip_image004

Şekil -4

Mailleri sildikten sonra silinmiş öğeler kutusuna gidip buradan da mailleri siliyoruz

clip_image005

Şekil -5

Silme işlemi bittikten sonra bu silinmiş öğeleri kurtarmak için öncelikle Outlook ara yüzünde silinmiş öğelere tıklıyoruz ve “Tools” menüsünde “Recover Deleted Items “ i seçiyoruz

clip_image006

Şekil – 6

Bu seçenek seçildikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir menü çıkar ;

clip_image007

Şekil – 7

Burada silinen mailleri görebilmekteyiz. Burada istediğimiz bir maili veya mailleri seçerek “Recover Selected Items” tuşu ( altı kırmızı ile işaretli ) yardımı ile bunları tekrar silinmiş öğeler klasörüne alabiliriz. Bu sayede sadece bir mail için yedekten dönme işlemi gerçekleştirmemiş oluruz , bu bize şirket ortamında büyük bir zaman kazandırmaktadır. Burada oluşabilecek bir sorun kullanıcının öğeyi silinmiş öğeler klasörüne atmadan silmesi yani “shift +del” tuş kombinasyonu ile maillerin silmesi haline mailler silinmiş öğeler klasörüne uğramadığı için bu yöntem işe yaramaz ancak biz küçük bir registry değişikliği ile bunu sağlayabiliyoruz. Bunu için aşağıdaki registry dalında bir DWORD değeri ekliyoruz

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Exchange\Client\Options”

DWORD değeri ; DumpsterAlwaysOn

Bu DWORD ün değerini de 0 dan 1 e çevirirsek artık Outlook programında “shift +delete ” tuş kombinasyonu ile silinen mailleri de bu yöntemle kurtarmamızı sağlayacaktır.

Exchange Server ın bize sağladığı bu hızlı mail kurtarma özelliği sayesinde çok büyük yapılarda silinen bazı mailler için yedekten dönme işlemi yapılmamaktadır , eğer bunu bilmiyorsanız ve yedeklemeleri de 3. party bir yazılım ile değil de ( arcserver , backup exec ) ntbackup ile yapıyorsanız birkaç mail için bu yedekleri geri yüklemek çok can sıkıcı olabilir . 3 party yazılımların bize sağladığı ise eğer sizin belirttiğiniz süre den daha eski mailleri ( 7 günden daha eski silinmiş mailler ) kurtarmak için yine bir restore işlemi gerçekleşir ancak bu programlar tüm Exchange db sini değil sadece seçtiğiniz mailbox ı geri yükleyebiliyor. Umarım Exchange in bu özelliği sizler içinde kullanışlı bir hal alır . sorunsuz bir Exchange Server dileğiyle.