Outlook Connection Sekmesi Nerede? Exchange Server’ a Bağlı Outlook Programında Hesap Ayarlarındaki Connection Sekmesi Nerede?

MAPI istemcisi olarak bağlanan bir Outlook programı ister Autodiscover yani profil ayarlarının otomatik olarak oluşmasını sağlayan web servisi üzerinden isterseniz elle ayarlamış olun eğer Outlook anywhere özelliğini kullanıyor ise aşağıdaki gibi “Connection” sekmesini görebiliriz

Bu sekme aslında bize Outlook anywhere ayarlarının detaylarını gösterir. Ancak siz Outlook 2013 veya 2016 için yukarıdaki bölümde “General”, “Advanced”, “Security” görüyor ancak “Connection” görünmüyor ise yani durum aşağıdaki gibi ise

Bunun temel sebebi bu hesap Exchange Server’ a MAPI over HTTP üzerinden bağlanmaktadır. Bunu ise yine sağ alt köşedeki Outlook ikonuna ctrl tuşuna basılı tutarken sağ tıklayıp Connection Status bölümünden kontrol edebilirsiniz

Bende pek çok mail hesabı olduğu için tabi ki sizde muhtemel 2 veya 3 bağlantı görünecektir, ama burada önemli olan Protocol bölümündeki sonuçlar.

Örneğin HTTP görüyorsanız siz Exchange Server’ a MAPI over HTTP ile bağlanıyorsunuz ve Connection Sekmesini göremezsiniz, RPC/HTTP görüyorsanız Outlook Anyhwere kullanıyorsunuz ki o durumda zaten Connection sekmesi gelir.

MAPI over HTTP hakkında daha fazla bilgi ise aşağıdaki gibidir;

Exchange Server’ a bağlı bir Outlook programı zaman içerisindeki aşağıdaki protokolleri kullanarak bağlanmıştır.

RPC over TCP

RPC over HTTP ki bu Outlook Anywhere olarak bilinir

MAPI over HTTP ( Exchange Server 2013 SP1 ile gelen yeni ve en güncel bağlantı protokolüdür.

Eğer Exchange Server 2013 SP1 ve sonrasını kullanıyorsanız MAPI over HTTP protokolünü destekleyen bir alt yapınız var demektir. Bu desteği sağlamak için aşağıdaki adımları yerine getirebilirsiniz.

Öncelikle MAPI Virtual directory için iç v dış URL adreslerini belirleyin.

Get-MapiVirtualDirectory | Set-MapiVirtualDirectory -InternalUrl https://mail.cozumpark.com/mapi -ExternallUrl https://mail.cozumpark.com/mapi -IISAuthenticationMethods Negotiate

URL adreslerini ayarladıktan sonra bu adres için uygun sertifika kullanmanız ve tabiki OWA, Active Sync vb firewall yönlendirmesini bu virtual directory içinde yapmanız gereklidir ( muhtemel sunucu bazında 80 ve 443 ü yönlendirdiğiniz için ek bir ayara gerek yoktur, ama önce bir NLB cihazı var ise veya bir Proxy server bu durumda virtual directory için de ( /mapi ) ayar yapmanız gereklidir.

Bundan sonra ise organizasyon seviyesinde izin veriyoruz

Set-OrganizationConfig -MapiHttpEnabled $true

Artık istemciler MAPI over http protokolü ile bağlanacaktır ve karşılarına bir uyarı çıkarak Outlook u kapatıp açmalarını söyleyecektir.

Eğer isterseniz kullanıcı bazlı da bu bağlantı modelini aşağıdaki komut seti ile yönetebilirsiniz

Set-CasMailbox <user or mailbox ID> -MapiHttpEnabled $true

Normalde bu ayar tüm kullanıcılarda Null yani organizasyon seviyesinden ne gelir ise onu kabul eder, ama siz örneğin organizasyon seviyesinde true ama siz buna False yaparsanız bu ayar daha baskın olacaktır.