One or more rules cannot be uploaded to Microsoft Exchange and have been deactivated

Exchange Server organizasyonunuzda aşağıdaki gibi hatalar alabilirsiniz

“One or more rules could not be uploaded to Exchange server and have been deactivated. This could be because some of the parameters are not supported or there is insufficient space to store all of your rules”

Veya

“One or more rules cannot be uploaded to Microsoft Exchange and have been deactivated. This could be because some of the parameters are not supported, or there is insufficient space to store all of your rules.”

Bunun temel nedeni, Outlook üzerinde veya OWA üzerinde tanımladığınız kurallar (server side) aslında ilgili outlook profilinin sahibi olan posta kutusunda bir yer kaplar. Aynı mailbox audit logları veya arama indeksleri gibi aslında ilgili posta kutusu için kullanılan bir takım özellikler belirli bir yer kaplamaktadır. Tabi ki bu yer için özelliklere göre sınırlar belirlenmiştir. Aslında temel olarak insanların bir şekilde yanlış yapılandırma ile posta kutusuna zarar vermemesi için mantıklı bir değere kadar burada kural tanımlamanıza izin verilir.

Kurallar için bir posta kutusu içerisinde adet sınırı bulunmazken toplam boyutu 256KB üstüne çıkamaz. Ancakbir neden ile isterseniz minimum 32KB olarak güncellenebiliyor. Bu nedenle eğer bir kullanıcı outlook veya owa da kural tanımlamaya çalışırken böyle bir hata alıyor ise öncelikle bu kullanıcı için bir limit var mı onu kontrol edelim?

Get-Mailbox -Identity “mailbox”| fl DisplayName, RulesQuota

Eğer çıktı da 256KB görüyorsanız zaten üst sınıra ulaşmış demektir.

Eğer kotası daha düşük bir rakam ise aşağıdaki gibi üst sınıra çekebilirsiniz.

Peki üst sınırdasınız ve bu hatayı alıyorsunuz ne yapabilirsiniz?

1 – Gereksiz kuralları silin.

2 – Kuralların içeriğini sadeleştirmeyi deneyin. Koşullar, eylemler, istisnalar, kombinasyonlar gibi ne kadar çok ayar var ise o kadar çok yer kaplar.

3 – Kural isimlerini kısaltmayı deneyebilirsiniz.

Ancak hala üst sınırda iseniz artık yapabileceğiniz bir şey yok.