Microsoft Exchange Notifications Broker as stopped Hatası Hakkında

Exchange Server kullananların çok sık karşısına çıkan bir hatadır; Exchange Server’ ı yeni kurmanıza rağmen sunucuya logo olduğunuz zaman karşınıza otomatik olarak çıkan Server Manager üzerinde aşağıdaki gibi bazı servislerin çalışmadığına dair uyarı alırsınız.

Hangi servis hata vermiş diye üzerine tıkladığınızda ise aşağıdaki gibi belki diğer servislerin yanında içerisinde Microsoft Exchange geçtiği için tedirgin olursunuz. Yeni tertemiz kurulum yaptım şimdi bu sorun nereden çıktı diye düşünebilirsiniz?

Otomatik olması gereken bir Exchange servisi neden çalışmaz? Öncelikle bu servis ne yapar ona bakmak lazım, TechNet den kontrol ettiğiniz zaman bu servis için açıklama aşağıdaki gibidir;

Notifications Broker hizmeti, sunucu her başlatıldığında bir yapılandırma denetimi gerçekleştirir. Kendisi için yapılacak bir eylem yok ise 30 saniye sonra otomatik olarak durur. Siz elle çalıştırsanız dahi aynı şekilde 30 saniye sonra yine duracaktır ve bunlar için olay günlüklerinde de herhangi bir bilgi göremeyeceksinizdir. Özetle aslında bu hatayı görmezden gelebilir veya aşağıdaki yöntem ile sürekli olarak bunu görmekten kurtulabilirsiniz

Server Manager üzerinde service hatası üzerine tıkladığınızda aşağıdaki gibi ek bir pencere açılır.

Daha sonra açılan bu pencereden “Services” kısmına tıklayıp takip edilen servislerin arasında “Microsoft Exchange Notifications Broker” servisinin yanındaki kutucuğu kaldırmanız yeterlidir.

Umarım faydalı bir ipucu olmuştur.

Kaynak

https://technet.microsoft.com/en-us/library/jj150489(v=exchg.160).aspx