MapiExceptionCallFailed: Unable to mount database. (hr=0x80004005, ec=-501)

Bildiğiniz gibi Exchange veri tabanı sorunları için ESUTIL aracı bir numaralı yardımcımızdır. Bu konuda hali hazırda yıllardır bu aracı kullandığım için çok farklı sorunlara rağmen bu araç pek çok kez hayatımı kurtarmıştır.

Bu konudaki tecrübelerimi zaten aşağıdaki makalede paylaştım

https://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/24/exchange-zerinde-eseut_3101_l-kullan-m.aspx

Ancak bu başlıktanda anlaşılacağı üzere bazı özel durumlar olabiliyor. ESEUTIL /p komutu bildiğiniz gibi aslında veri kaybını göz önüne alıp veri tabanını tekrar online hale getirir. Ancak bazen öyle durumlar olur ki P parametresi bile sizi kurtaramaz ki 501 hatasıda bu durumlardan biridir. Bunun çözümü ise aşağıdaki gibidir

501 kodunun açıklaması log dosyası bozulmuş demektir. Bu durumda ilk olarak edb hariç ( imkanınız yani terini var ise onuda ) tüm log ve chk dosyalarını yedekleyin. Ardından edb hariç tüm log, temp,chk dosyalarını silin. Ardından P parametresini çalıştırın. Exchange konsol üzerinden veri tabanını mount etmeyi denemeden önce veri tabanı özelliklerindeki “This database can be overwritten by a restore” kutucuğunu işaretleyin ve mount edin. Hepsi bu :)