Maillerim Neden Spama düşüyor veya iletilmiyor? 550.5.7.1

Öncelikle bu makaleyi okumanızı tavsiye ediyorum;

https://www.cozumpark.com/mailin-spama-dusmesi-spf-ptr-dkim-dmarc/

ÇözümPark.com forumlar bölümünde çok sık sorulan bu soru için bir kaç ip ucu vermek istiyorum.

Eğer bir mail server kurdunuz ancak gönderdiğiniz mailler karşı tarafa spam olarak gidiyor veya hiç ulaşmıyor ise ve yine size bu konu ile ilgili olarak dönen NDR mesajlarında 550.5.7.1 hataları alıyorsanız muhtemel RBL listelerindesinizdir. Peki bunu nasıl doğrularız.

Öncelikle mail domaini için MX kaydınızın olup olmadığınız kontrol edin, bunun için aşağıdaki adresten domain isminizi yazarak karşılığında minimum 1 adet mx kaydı olması gerekmektedir.

https://mxtoolbox.com/

Muhtemel bir kayıt olacaktır ve bu kayda karşılık gelen ip adresi için RBL kontrolü yapın

ABUSE

Eğer bir veya bir kaç RBL de listeleniyorsanız silmek için aşağıdaki makaleyi okuyunuz

https://www.cozumpark.com/spam-mail-ve-rbl-realtime-blackhole-list-arasindaki-iliski/

Peki baktınız RBL ile ilgili sorun yok bu durumda bu domain için SPF kaydını kontrol edin

https://dmarcly.com/tools/spf-record-checker

Eğer SPF kaydınız yok ise bu durumda DNS sunucunuzun üzerinde SPF kaydı açınız

https://www.cozumpark.com/dns-domain-name-system/

Ayrıca sahip olduğunuz ip adresi için PTR kaydınızın olması gerekmektedir. Aşağıdaki adresten ip adresinize karşılık MX kaydınızı doğrulayın.

https://mxtoolbox.com/ReverseLookup.aspx

ip adresine karşılık mail.cozumpark.com gibi mx kaydınızı görmeniz gereklidir.

Peki SPF var, RBL de değilsiniz geriye sizin ip adresinizin için yüksek mail gönderimini tespit eden vendor bazlı sistemleri kontrol etmek gerekiyor

https://talosintelligence.com/

https://www.barracudacentral.org/lookups

https://sitelookup.mcafee.com/

https://postmaster.live.com/snds/

Veya hotmail’ e özel aşağıdaki çözümü deneyebilirsiniz

https://www.cozumpark.com/community/ipucu/278822/

Yada domain, ip, SPF, DKIM, DMARC bunların hiç birisi çözüm olmadı ise, içerik ile ilgili sorununuz olabilir. Bu durumda içerik kontrolü için aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz;

https://www.mail-tester.com

https://glockapps.com/spam-testing/

Peki bunların hiç birisi çözüm olmadı ise ne yapabilirim?

Öncelikle danışmanlık almanızı öneririm, çünkü gözünüzden kaçan bir şey olabilir, ama danışmanlık alacak bütçeniz yok ise sırası ile aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1 – RBL listeleri ile görüşüp ip adresini bu listelerden çıkarmanız gerekli. Bunu genelde artık para ile yaptıkları için bu parayı ödeme imkanınız var ise ödeyin. Ancak ödemeden önce neden bu listelere girdiniz mutlaka bunu öğrenin. Yani içeride bir relay var ise, bir çalışanın şifresi çalınmış ise bu durum devam edecektir. Veya ERP, CRM ve benzeri sistemlerden binlerde müşteriye hatta daha fazlasına mail atıyorsanız yine yanlış yöndesiniz. Bu tür toplu mailler ne office 365 ne de onprem sistemlerden gönderilmez. Mutlaka radara takılırsınız. Bunun için pek çok toplu mail gönderme şirketi var. Örnek biz ÇözümPark olarak üyelerimize düzenli bülten gönderiyoruz ve bunu aşağıdaki alt yapı üzerinden yapıyoruz. Bunun gibi pek çok şirket bulunmaktadır.

https://useinbox.com/

2 – Eğer listelerden çıkarmayı başaramazsanız yeni bir ip satın alın, ip yi almadan önce mutlaka temiz olduğuna emin olmaya çalışın. Ancak genelde bunu öğrenmeniz pek mümkün olmaz. Bu nedenle alacağınız ip örnek ADSL havuzundan ise muhtemel kirlidir. Yani ip alacağınız alt yapı önemli. Kurumsal bir hat olmalı ki örnek sizin zaten mevcut hattınız kurumsaldı ama siz o kurumsal ip yi kirlettiniz, siz yeni bir ip aldığınız zaman şansa temiz bile gelse sizden boşa çıkan ip yi alacak şirket kirli bir ip ile karşı karşıya kalacaktır. Aynı risk aslında sizde de var.

3 – IP eğer temiz çıkar ise toplu gönderilen maillere bir süre ara verin. Yeni bir ip düne kadar hiç mail göndermiyorken birde günde binlerce mail atmaya başlar ise bu da radara takılır.

4 – IP almak, MX, SPF, DMARC,PTR değiştirmek bir zaman alacaktır, eğer liman işletmesi veya finans gibi mail ve hız ile içiçe bir şirketseniz bu durumda bir relay hizmeti satın almanızı öneririm. Tabi ki bu durumda da DNS kayıtlarınız değişecektir ancak “IP’ nin oturma süresi veya gelen ip nin de kirli olma riski” ni ortadan kaldırmış olursunuz. Özetle sizin sunuuc mailleri başka bir sunucuya iletir, o sizin adınıza dış dünyaya mail gönderir.