Group Expansion and Recipient Limit Exchangr 2003 and 2010

Exchange Server üzerinde pek çok limit bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bunlardan biri olan “Recipient Limit” noktasında Exchange 2010 tarafında bir değişiklik bulunmaktadır.

Exchange 2003 üzerinde bir kullanıcı veya tüm organizasyon için alıcı limiti olarak 10 belirlediğiniz zaman bir kullanıcı mail gönderirken to kısmına 10 kişiden fazla eklediği ve maili gönderdiği zaman bir NDR mesajı almaktaydı. Bu Exchange 2010 tarafında da aynıdır. Ancak Exchange 2003 organizasyonunda to kısmına eklediğiniz grupların her bir üyesi bir alıcı olarak sayılırken Exchange 2010 için her bir grup tek sayılmaktadır. Yani eğer bir grup içerisinde 50 kişi var ve alıcı limiti 10 ise siz sadece bu gruba mail attığınız zaman toplamda 1 alıcıya mail atmış gibi sayılıyorsunuz.

Bu değişikliğin temel sebebi ise bazı mesajların iletiminde yaşanan olası sorunlardır. Eğer şirket organizasyonunuz içerisinde NDR mesajlarını kapatırsanız ve kullanıcı seçtiği dağıtım grubu içerisinde kaç kişi olduğunu bilmiyor ise mail’ i gönderir ve mail alıcı limitine takılır, ancak NDR da kapalı olduğu için alıcı bu mailin gittiğini sanal. Bu durumların ortadan kalkması için Exchange 2010 da her bir dağıtım grubu tek bir alıcı olarak sayılmaktadır.