Forward-DNS does NOT match Reverse-DNS. DNS is INCONSISTENT

Mail sistemlerinde karşılaştığımız sorunlardan biridir aslında bu, konuyu tümü ile anlamak için size tavsiyem www.cozumpark.com üzerinde veya blog sayfamdaki mail sistemleri ile ilgili yazıları okumanızdır. Ancak bunları zaten biliyor ve sorununuz sadece bu uyarı ise durumu açıklamak isterim.

Bildiğiniz gibi mail sistelerinde mail göndermek için kullandığınız ip adresine ait bir reverse dns kaydı oluşmalıdır. Bu kayıt normal şartlarda sizin MX ile örtüşmeli.

Örneğin cozumpark.com için MX kaydı, mail.cozumpark.com ve mail göndermek için kullandığımız ip 188.132.200.7, eğer bu ip için reverse kaydını kontrol ederseniz karşılığında bu ip adresini göreceksiniz.

Ancak bazı şirketler farklı bir mimari kullanabilir. Örneğin mailleri aldığı ip adresi ile mailleri gönderdiği ip adresi farklı olabilir, veya mailleri bir isp üzerinden alırken gönderim noktasında kendi ip adresini kullanır. Böyle bir durumda reverse ip adresi ile mx ip adresleri eş olmayacaktır.

Bunun aslında engellemenin yolu yoktur, bazı sistemler bu kontrolü yapıyor ve bu kontrolü yapan yerler için mailleriniz junk’ a düşebilir.

Özetle bu aslında yanlış bir konfigürasyon değildir ancak bunu kontrol eden bazı mail sistemleri için spam confidence level SCL değerini yükseltebilir.