Exchange Server Üzerinden Kişilerin Kontak Bilgilerinin Export Edilmesi

Merhaba, malum herkesin şirket ihtiyacı farklıdır mutlaka ancak benim başımdan geçen bir senaryo için kullanılabilecek bir komut setini sizler ile paylaşmak istiyorum. Senaryo, şirket çalışanlarının mobil telefonları üzerine kayıtlı olduğu mail hesabı ve doğal olarak onlara ait olduğunu sandığı tüm kontakların aslında şirket’ ten ayrılmaları ve telefonlarının elinden alınması veya şahsi telefonu olsa bile mail hesabının kapatılması ile kontaklarının yok olduklarını görme senaryosu. Üzücü bir durum ama günün sonunda iş size patlıyor ( veya size bağlı olan ekibe).

Senaryo gereği üst düzey yetkili işten ayrılır ve bu gerçek ile tanışır, bu durumda silinmiş posta kutusunu getir kontakları götür derken gereksiz ek iş çıkar, bunun yerine otomasyona ek bir komut ile veya kullanıcı işten çıkarıldıktan sonra ama hala hesabı açık iken aşağıdaki komut yardımı ile kontaklarını export edip kendisine verirseniz hiç uğraşmadan sorunu çözmüş olursunuz.

Komut ÇözümPark ekibinden Ufuk Tatlıdil tarafından hazırlanmıştır

Öncelikle bu işi yapacak kişiye yetki vermemiz gerekli, varsayılan olarak Organizasyon yöneticilerin de de bu yetki olmadığı için bu adımı atlamayın lütfen. Ama bundan önce bu tür işler yaptıysanız bu yetkiyi almışsınız demektir, bu durumda tekrar yetki vermenize gerek yoktur.

New-ManagementRoleAssignment -Role “Mailbox Import Export” -User USERNAME

New-MailboxExportRequest -IncludeFolders “#Contacts#/*” -Mailbox USERNAME -FilePath \\Server_Name\export\ufuk_Contacts.pst

Get-MailboxExportRequest | Get-MailboxExportRequestStatistics

Get-MailboxStatistics -Identity USERNAME