Exchange Server Yapısı Bulunmayan Firmalarda Kişi Listesi Paylaşımı

 

Şirketimizde eğer bir mail server yok ise ve kişi listemiz oldukça kalabalık ve bunu yayınlamamız gerekiyorsa alternatif olarak anlatacağım yöntem kullanılabilir.

Öncelikle Şekil–1 deki gibi yeni bir Excel dosyası oluşturuyoruz ve burada unvan, mail sahibi ve mail adresi bu size kalmış ben bu şekil tanımlamamı yapıyorum

 

 

image001

 

 

Şekil–1

 

Şekil -2 deki gibi Farklı kaydet seçeneğinden Kayıt Türü web Sayfası. htm olmak kaydı ile Kayıt ediyorum Dosya adı Mail List. htm olarak değiştiriyorum ve kaydet diyorum.

 

image002

 

 

Şekil–2

Bundan sonraki iş ise Outlook ve bir paylaşım klasöründen Mail list. htm klasörünün yayınlanması. Outlook’u açıyorum ve kişiler sekmesine geliyorum burada yapacağımız şey yeni bir kişi listesi klasörü oluşturmak şekil -3 teki gibi yapabilirsiniz kişiler klasörüne sağ klik dedikten sonra yeni klasör ve kişi öğelerini seçiyoruz bu öğelere bir ad tanımlaması Şekil-3teki gibi Yani Çözüm Park IT Grubu Mail Listesi gibi tamam diyoruz.

 

 

image003

 

 

Şekil–3

 

 

Akabinde oluşturmuş olduğumuz Yeni kişi listesine sağ klik özellikler diyerek giriş sayfasına geliyoruz ve oradan göz at diyerek oluşturmuş olduğumuz mail. htm klasörünü Şekil 4 deki gibi gösteriyoruz Varsayılan olarak göstermek istiyorsak Bu klasör için giriş sayfası varsayılan olarak göster seçeneğini tıklayınız.

 

 

image004

 

 

Şekil -4

 

Tamam dedikten sonra şekil -5 teki gibi mail listemizi yayınlamış oluyoruz bunu isterseniz paylaşımdan da yayınlayabilirsiniz paylaşım yolunu ve dosyayı göstermeniz yeterli oluyor.

 

 

image005

 

 

Şekil–5 Bu şekilde anlatmaya çalıştım umarım fayda sağlamışımdır paylaşımı yaptıktan sonra kişiler kendi kişi listelerini listedeki kişileri kaydederek oluşturabilirler. Keyifli çalışmalar…