Exchange Server Shared Mailbox

Exchange server shared mailbox, birden çok kullanıcının mail okuması ve mail göndermesi için kullanılan bir ortak posta kutusudur. Benzer şekilde ortak bir ajanda olarak da kullanılması mümkündür.

Peki, neden böyle bir ortak posta kutusuna ihtiyaç duyarsınız?

Ortak veya gerçekte bir sahibi olmayan genel email adresleri için. Örneğin info, ik,satis, depo, teknik vb mail adreslerinin kullanımı, kontrol edilmesi ve buradan cevap verilmesi.

Şirket içerisindeki departmanların ortak olarak hizmet vermesi durumlarında. Örneğin kullanıcı destek servisi, insan kaynakları servisi, çıktılar veya faks ve benzeri merkezi iletişim araçlarının desteğini veren kişilerin sunduğu hizmetler için kullanılan posta kutularının düşünebilirsiniz.

Birden çok kullanıcının okuduğu ve ya cevap verdiği durumlar için kullanılabilir. Örneğin büyük kurumlarda ki izleme servisi bir ve ya birkaç tane mail kullanır. Ancak vardiya ve ya kritik kesintiler nedeni ile o posta kutusu pek çok kullanıcı tarafından kontrol edilmeli ve kullanılmalıdır.

Teknik olarak aslında shared mailbox bir kullanıcı posta kutusu gibidir, tek farkı bir kullanıcı adı ve şifresi yoktur. Bu nedenle aslında bir kullanıcı direkt olarak bu posta kutusuna bağlanamaz. Bunun için öncelikle bu posta kutusu üzerinde yetkili bir kullanıcı hesabı ile Outlook programını açmalı ki bu posta kutusuna bağlanabilsin.

Exchange Server 2007 den önce ortak posta kutusu kavramı aslında yönetici tarafından bir den çok kullanıcıya yetki verilmesi ile oluşan normal bir kullanıcı posta kutusu idi. Ancak Exchange Server 2007 ve sonrasında bu posta kutusu AD üzerinde öz nitelik seviyesinde de ayrılmıştır. Aşağıda görüldüğü gibi bu posta kutusu kendi alıcı tipine sahiptir.

RecipientType: UserMailbox

RecipientTypeDetails: SharedMailbox

Peki, ortak bir posta kutusunu nasıl açıyoruz?

EAC üzerinde aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

Recipients > Shared > Daha sonra “+” ikonuna tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki gibi ek bir pencere çıkacaktır

İlgili alanları doldurduktan sonra alt bölümde Send As yetkisi vardır oraya bu posta kutusu üzerinden mail göndermek için kimi yetkilendirmek istiyorsanız onu ekleyebilirsiniz.

Not: Exchange Server 2016 da sadece Send As bölümü aşağıdaki gibi görüntülenmektedir

Yukarıda da belirtildiği gibi Exchange 2013 de sadece mail gönderme yetkisi veren bu alan Exchange 2016 üzerinde hem mail gönderimi hem de full erişim yetkisi vermektedir, aşağıdaki gibi

Şu anda Hakan kullanıcısı Outlook veya owa üzerinden mail from yani gönderici olarak satis@cozumpark.com mail adresini seçerek mail gönderimi yapabilir;

Not: Bu işlemi denemek için ortak posta kutusu açıldıktan sonra 2 saat gibi bir süre bekleyiniz. Bu süre maksimum bir süre olup daha önce de mail gönderimi yapabilirsiniz.

Ben satis mail adresinden itstack mail adresime mail gönderdim ve mail aşağıdaki gibi görünmektedir;

Gelelim şimdi izinlere. Ben yukarıda gördüğünüz gibi temel olarak mail gönderme izni verdim ama 3 tip izin verebiliriz;

Not: temel mail gönderme izni Exchange 2013 üzerinde ki sistemde verildi, ama sizin sisteminiz Exchange Server 2016 ise zaten bu iki izni yani mail gönderimi ve full erişimi aynı anda veriyordur. Bunları ayırmak için ortak posta kutusunu oluşturduktan sonra özelliklerinden isterseniz full erişim yetkisini kaldırabilirsiniz.

Full Access

Bu posta kutusunda tam yetkiye sahip olması gereken, yani tüm yazma, silme, okuma, ajanda öğesi oluşturma ve benzeri işlemleri yapacak kullanıcılara verilecek izin tipidir. Ancak bu izin kullanıcının bu posta kutusu üzerinden mail göndermesi iznini içermez. Yani eğer ek olarak mail de göndermesi gerekiyor ise Send As veya Send on Behalf izni de ayrıca vermeniz gereklidir.

Send As

Eğer bir kullanıcının bu ortak posta kutusu adına mail atmasını istiyorsanız bu yetkiyi verebilirsiniz. Yani maili Hakan gönderecek ancak alıcı bunu satis olarak görecek.

Send on Behalf

Yukarıdaki senaryoya çok benziyor, ancak tek fark yine hakan kullanıcısı, satis ortak posta kutusu adına mail atmasına karşın, alıcı bu maili yetkisi dahilinde satis posta kutusunu temsilen hakan kullanıcısının gönderdiğini görebiliyor.

Bu izinleri değiştirmek için mevcut ortak posta kutusu üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

İlgili ortak posta kutusunu seçip kalem ikonuna tıklayınız

Mailbox delegation kısmından bu izinleri verebilirsiniz.

Send on Behalf yetkisini EAC üzerinden veremiyorsunuz, bunun için aşağıdaki gibi PS kullanabilirsiniz

set-mailbox Satis -GrantSendOnbehalfto hakan.uzuner@cozumpark.com

Veya bu yetki kimlerde var onu görebilirsiniz

get-mailbox satis | ft Name,grantsendonbehalfto

Eğer tüm shared mailboxlardaki full Access erişimleri görmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz

Get-Mailbox -ResultSize Unlimited -RecipientTypeDetails SharedMailbox | Get-MailboxPermission | ? {$_.User -ne “NT AUTHORITY\SELF” -and $_.IsInherited -ne $true -and $_.user -notlike “S-1-5-*” -and $_.AccessRights -eq “FullAccess”} | ft Identity,@{n=”User”;e={(get-user $_.user).userprincipalname}},AccessRights,IsInherited -AutoSize

Genel olarak ortak posta kutusu açma işlemlerini PS ile yapmak için ise örnek komut aşağıdaki gibidir;

New-Mailbox -Shared -Name “Sales Department” -DisplayName “Sales Department” -Alias Sales | Set-Mailbox -GrantSendOnBehalfTo MarketingSG | Add-MailboxPermission -User MarketingSG -AccessRights FullAccess -InheritanceType All

Peki eğer full erişim hakkınız var ise bu posta kutusunu nasıl göreceksiniz?

Outlook için ek olarak bir şey yapmanıza gerek yoktur, otomatik olarak Outlook profilinize eklenir, eğer Auto map özelliğini kapattıysanız gelmeyecektir, bu durumda Outlook profilinize eklemeniz gereklidir

OWA üzerinde ise sağ üst köşeden farklı bir posta kutusu aç diyerek bu posta kutusuna ulaşabilirsiniz.

Özetle ortak posta kutusu için temel kullanım senaryoları ve teknik yapılandırma konularından bahsettim, umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Kaynak

https://technet.microsoft.com/en-us/library/jj150498(v=exchg.150).aspx