Exchange Server Namespace Kavramı

Namespaces, DNS tarafından bize sunulan mantıksal bir yapıdır. Exchange Server konusunda namespaces kavramı çok konuşulmakta olup temel senaryolar ile açıklamak istediğim bir konudur.

Exchange Server mimariniz için bir kaç senaryo olabilir

Tek Site – Tek Namespace

Bu senaryoda tüm makineleriniz tek bir veri merkezinde olup tek bir isim yapısı ile mail sisteminize bağlanabilirsiniz. Örneğin mail.cozumpark.com

Ancak bu sistemde Site Resilience yoktur, yani site bazında bir yedekleme istiyorsanız tek isim yeterli olmaz.

Çoklu Site- Tek Namespace

Bu senaryoda ise arka planda farklı site yapıları olmasına karşın şirketin internet çıkışı tek bir site üzerinden olabilir. Bu senaryoda da tek isim yeterli olacaktır. Ancak internete açık CAS sunucuların gelen tüm istekleri diğer site içerisindeki MBX sunucularına Proxy etmesi gerekir.

Bu modelde tabiki tek çıkış noktasındaki sorunlarda iletişim kesilecektir. Veya yine bu senaryoda her site için internet erişimi olan bir CAS olabilir ama yine de isim yapısı ve sertifika yönetimi için tek isim kullanabilirsiniz.

Regional Namespaces

Bu senaryoda ise birden çok fiziksel site ve birden çok isim yapısı vardır. Burada Proxy ihtiyacı yoktur çünkü her bölge için ayrı isim ve tabiki ayrı sertifikalar vardır. İsim yapısı ve sertifika yönetimi zordur.

Multiple Forest

Bu durumda ise birden çok şirketin ortak bir mail sistemi kullanım senaryosudur. Burada pek çok bölgesel isim olabileceği gibi pek çok şirket isimleri de işin içine girecektir. Örneğin mail.usa.cozumpark.com, mail.tr.cozumpark.com yanında, mail.usa.hakanuzuenr.com ve mail.tr.hakanzuner.com gibi birden çok şirket, domain, namespace ve sertifika yönetimi söz konusudur.