Exchange Server CU Installation Error “The Mailbox server role isn’t installed on this computer”

Eğer exchange server organizasyonunuz için CU yüklemesi yaparken veya yeni bir Exchange server kurmak istediğiniz zaman aşağıdaki gibi bir hata alıyorsanız;

Aslında pek çok nedeni olabilir. Örneğin gerçekten Enterprise Admins veya benzeri yetkili gruplarda olmayabilirsiniz. Ancak .Net sürümleri, gerekli güncellemeler, yetki ve her şey sizce hazır olmasına rağmen hala bu hatayı alıyorsanız sorun muhtemel yüklemeye çalıştığınız CU için veya exchange sürümü için Active Directory üzerindeki genişletme işlemlerinden kaynaklıdır.

Çözüm olarak Exchange Server ISO dosyasını Schema ve benzeri FSMO rollerini tutan Domain Controller makinesine bağlayın veya network üzerinden kopyalayın.

FSMO rollerinin sahibini bulmak için herhangi bir domain controller makine üzerinde yetkili bir hesap ile aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz

netdom query fsmo

Çıkan sonuca göre ilgili makinede aşağıdaki komutları çalıştırın.

Not: Çalıştırdığınız CU sürümüne göre örneğin domain controller üzerine .Net 4.8 gibi bir yükleme yapmanızı isteyebilir.

Sürücü harfi değişebilir

E:\Setup.exe /IAcceptExchangeServerLicenseTerms /PrepareSchema

Eğer organizasyonunuz içerisine ilk defa bir exchange server kuracaksanız aşağıdaki gibi organizasyon ismini siz yazabilirsiniz.

E:\Setup.exe /IAcceptExchangeServerLicenseTerms /PrepareAD /OrganizationName:”CozumpPark”

Eğer CU yüklemesi yapıyorsanız yani mevcut bir organizasyon var ise Exchange powershell ile aşağıdaki gibi bu ismi öğrenebilirsiniz

Get-OrganizationConfig | select identity

Bu ismi kullanabilirsiniz.

Son komut ise aşağıdaki gibidir

E:\Setup.exe /IAcceptExchangeServerLicenseTerms /PrepareAllDomains

Eğer ortamda birden çok domain var ve siz tümünü güncellemek istemiyorsanız sadece kendi domain isminizi yazabilirsiniz.

E:\Setup.exe /IAcceptExchangeServerLicenseTerms /PrepareDomain

Yukarıdaki komutu ilgili domain’ deki domain controller üzerinde çalıştırabilirsiniz veya domain ismini yazabilirsiniz

E:\Setup.exe /IAcceptExchangeServerLicenseTerms /PrepareDomain:tr.cozumpark.com

Not: Bunlardan bağımsız exchange kurulumları için mutlaka run as admin ile setup dosyasını çalıştırma ve yeterli disk, cpu, ram kaynağınızın olduğuna emin olun.

Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.