Exchange Server 2010 Veritabani Yonetimi

Exchange Server 2010 ile birlikte veritabanı yönetiminde de yenilikler gelmektedir. Bunlardan en önemlisi artık veritabanı işlemlerinin sunucu seviyesinde değilde organizasyon seviyesinde yapılmasıdır.

Ve yine diğer yeniliklerden bir tanesi de artık Storage Group yok onun yerine Mailbox Database mevcut. Ve Mailbox Database’lere verilen isimler ortamda uniqe (tek) olacak şekilde sistem tarafından isimlendirilmektedir.

Aslında bütün bu işlemlerimiz Mailbox Server adı altında ele alınabilir. Mailbox Server rolüne sahip sunucu üzerinde bütün veritabanlarını tutacaktır. Mailbox veritabanlarını ve Public Folders veritabanlarını üzerinde barındıracaktır.

Mailbox Server rolüne sahip sunucular diğer servislerle sürekli olarak iletişim halindedirler. Sebebi de başarılı bir mesajlaşma sisteminin sağlanmasıdır. Bu servisler ;

Active Directory

Hub Transport

Client Access

Unified Messaging

Evet görüldüğü gibi veritabanlarımız yukarıdaki bütün servislerle entegredir. Birlikte çalışmak zorundadır.

Biz bu makalemizde veritabanlarımızın genel yönetimi ile ilgili işlemleri gerçekleştireceğiz.

image001

Evet genel olarak Exchange Management Console üzerindeki veritabanı yapısı yukarıda gibidir.

Görüldüğü gibi veritabanı işlemlerimiz artık Organizasyon seviyesinde gerçekleştirilmektedir. Actions bölümünden New Mailbox Database tıklıyoruz ve sihirbazı çalıştırıyoruz.

image002

Mailbox’a bir isim veriyoruz ve Browse ile hangi sunucuda tutulacağını belirliyoruz.

image003

Ben A sunucumu seçtim.

image004

Bir sonraki aşamada veritabanının tutulacağı yer ve log dosyaları ile ilgili yerler belirleniyor.

image005

Evet oluşturmakta olduğumuz veritabanı ile ilgili özet bilgisi sunulmaktadır.

image006

Veritabanımız başarılı bir şekilde oluşturuldu ve Mount edildi.

image007

Son durum yukarıdaki gibidir.

image008

Veritabanımıza sağ tıklayıp özelliklerine gittiğimizde yukarıdaki tablo karşımıza gelmektedir.

Görsel arayüzden veritabanı oluşturma işlemimizi başarılı bir şekilde tamamladık. Şimdi de PowerShell üzerinden bu işlemi yapalım.

image009

new-mailboxdatabase -Server ‘EXC-A’ -Name ‘CICEK’ -EdbFilePath ‘C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Mailbox\CICEK\CICEK.edb’ -LogFolderPath ‘C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Mailbox\CICEK’

Evet yukarıdaki komutumuzu PowerShell üzerinde çalıştırıyoruz ve görüldüğü gibi CICEK isimli veritabanı başarılı bir şekilde EXC-A sunucusu üzerinde oluşturuldu. Bu komut sadece veritabanını oluşturur Mount etmez. Şimdi de veritabanımızı yine PowerShell üzerinden Mount edelim.

mount-database -Identity ‘CICEK’

Mount işlemi için de yukarıdaki komutu kullanabiliriz.

İsterseniz Exchange Management Console üzerindeki son duruma bir bakalım.

image010

Görüldüğü gibi her iki veritabanımız da oluşturulmuş durumdadır.

Veritabanlarımızı oluşturduk. Şimdi de sürekliliği sağlamak açısından Exchange Server 2010 ile birlikte gelen yeni bir özelliği inceleyelim.

Biz Exchange Server 2010 ile birlikte artık Mailbox Database’lerimizi yapımızda var olan farklı sunucular üzerinde bir kopyasını barındırabileceğiz. Böylece sunucumuzda fiziksel olarak bir sorun meydana gelse bile veritabanımız diğer sunucular üzerinde olduğundan veri kaybı olmayacak ve süreklilik sağlanmış olacaktır.

image011

Veritabanını başka bir sunucuya kopyalamak istediğimiz veritabanına sağ tıklıyoruz ve Add Mailbox Database Copy tıklıyoruz.

image012

Bir sonraki aşamada ise Server name alanından hangi sunucuya göndermek istiyorsak o sunucunun seçimini Browse ile yapıyoruz.

image013

EXC-B sunucumu seçiyorum ve OK diyorum.

image014

Sunucumuzu seçtik devam edebiliriz.

image015

Kopyalama işlemimiz devam ediyor.

image016

Evet veritabanımız B sunucumuza başarılı bir şekilde kopyalandı.

image017

Exchange Management Console üzerinden kontrol ettiğimizde veritabanımızın her iki sunucu üzerinde var olduğunu görüyoruz.

Aynı işlemleri PowerShell üzerinden de yapabiliriz. Bu işlem için kullanacağımız komut aşağıdaki gibidir.

Komutumuz:

Add-MailboxDatabaseCopy -Identity ‘ECE’ -MailboxServer ‘EXC-C’ -ReplayLagTime ’00:10:00′ -TruncationLagTime ’00:15:00′ -ActivationPreference ‘2’

Bu komut ile EXC-A sunucumuzda yer alan ECE isimli veritabanımız EXC-C sunucumuza kopyalanır.

Evet bu makalemizde de Exchange Server 2010 üzerinde veritabanı yönetimi ile ilgili genel işlemlerimizi gerçekleştirdik. Yeni gelen birkaç özelliği inceledik.

Diğer Exchange Server makalelerimizde görüşmek üzere…

Mümin ÇİÇEK