Exchange Server 2010 Datacenter Switch Over Cluster Quorum Model Change

Exchange Server 2010 ile beraber gelen yeni özelliklerden biride Datacenter Switchover’ dır. Bu özellik aslında bir kaç komut seti yardımı ile bir sorun olması anında DAG ile kurduğunuz yüksek erişilebilir bir exchange organizasyonunuzun bir data center’ dan bir diğerine taşınmasını sağlar. Örneğin istanbul’ da “merkez” ismini verdiğiniz bir site içerisinde iki node’ lu bir DAG kurdunuz. Benzer şekilde izmir’ de “ODM” isminde bir site kurarak buradaki exchange server’ ı merkezdeki DAG yapısına eklediniz. Bu durumda 3 node lu bir DAG yapısı kurmuş oldunuz. DAG yapısı bildiğiniz gibi Microsoft cluster mimarisi üzerine kurulmaktadır ( exchange server 2007 den farklı olarak cluster yönericisi altında servis detayını göremezsiniz, yani exchange 2007 cluster yapılarında cluster yönetim aracı altındaki “services and application” bölümünde exchange servislerini görebiliyorken 2010 da bu bölüm bol gelecektir, ancak node detaylarını görebilirsiniz) . Durum böyle olunca quorum detayı yine çok önem kazanmaktadır. Exchange 2010 da kullanılacak quorum modelini node sayılarımız belirlemektedir. Tablo aşağıdaki gibidir.

DAG members Model Voters Required
2 NMS+FSW 2
3 NMS 2
4 NMS+FSW 3
5 NMS 3
10 NMS+FSW 6
15 NMS 8

 

Yukarıdaki tabloya bakarak benim 3 node’ um olduğu için Quorum modelim Node Majortiy Set olması gerekmektedir ki kurulum sonrası cluster aracını aşağıdaki gibi görebilirsiniz

Peki gelelim bu postu yazmamdaki amaca. Eğer siz bir şekilde merkez site içerisindeki sorunlar nedeni ile veya test amacı ile datacenter switch over yaparsanız dönüş sonrası quorum modelde bir sorun gözlemlenmektedir. Yani node sayınız 3 den birden 1′ e düşmekte ve yine geri dönüş senaryosunda tekrar bu sayı artıyor olsada bu süreçteki bir takım gecikmeler nedeni ile qourum modeli düzgün bir şekilde geri dönmemektedir.

Tüm komutları çalıştırıyor ve hatasız bir şekilde sistemi failback yapmanız sonucunda, yani merkez site down oldu siz komutlar ile ODM den çalışmaya devam ettiniz. Sonra merkez site ayağa kalktı ve sizde odm de bulunan yapıyı tekrar merkeze failback yaptınız işte tam burada quorum modelinide elle düzeltmeniz gerekmektedir.

Elle müdahele etmeden önceki durum aşağıdaki gibidir

Bu durumu düzeltmek için yapmamız gereken tek şey bir power shell komutu çalıştırmak

aşağıdaki powershell komutu sonrası quorum modeli düzelecektir.

Set-DatabaseAvailabilityGroup DAG1