Exchange Server 2007 ve Transport Rules ile Disclaimer Uygulaması

 

Bu makalemizde daha önceki Exchange Server 2007 makalelerimizde üzerinde durduğumuz Transport Rules’tan bahsedeceğiz. Ancak daha önceki makalelerimizde Transport Rules genel olarak incelemiştik. Bu makalemizde ise Transport Rules kullanarak maillerimize bir Disclaimer uygulama işlemini gerçekleştireceğiz.

Disclaimer sözlük anlamına bakıldığında yadsımak, yoksamak, kabul etmemek anlamalarında gelmektedir.

Dolayısı ile Disclaimer uygulamaları yada mesajları temel olarak elektronik ortamdaki yazışmalarda gönderilen mesajların alt kısımlarına yazılan bir metinden oluşmaktadır. Biz bu Disclaimer uygulamamızı Exchange Server 2007 servisi üzerinde Transport Rules aracılığı ile gerçekleştireceğiz.

Çünkü Exchange Server 2007 servisi yapılar sayesinde disclaimer eklememize olanak sağlamaktadır. Hub Transport Server Role yüklemesi yapılmış olan sunucu üzerinde bu işlemi gerçekleştirebiliriz.  Ayrıca Disclaimer dediğimiz uygulamanın asıl amacı yasal olarak bilgi vermek, bilinmeyen mesajlar hakkında ve doğrulanamayan mesajlar hakkında bilgi vermektir yada uyarı yapmaktır.

Örnek Disclaimer çeşitleri;

İngilizce olan bir tane:

IMPORTANT NOTICE: This e-mail message is intended to be received only by persons entitled to receive the confidential information it may contain. E-mail messages to clients of Contoso may contain information that is confidential and legally privileged. Please do not read, copy, forward, or store this message unless you are an intended recipient of it. If you have received this message in error, please forward it to the sender and delete it completely from your computer system.

Türkçe olan bir Diclaimer;

Bu e-posta mesajı kişiye özel olup, gizli bilgiler içeriyor olabilir. Eğer bu e-posta mesajı size yanlışlıkla ulaşmışsa, içeriğini hiç bir şekilde kullanmayınız ve ekli dosyaları açmayınız. Bu durumda lütfen e-posta mesajını kullanıcıya hemen geri gönderiniz ve tüm kopyalarını mesaj kutunuzdan siliniz. Bu e-posta masajı, hiç bir şekilde, herhangi bir amaç için çoğaltılamaz, yayınlanamaz ve para karşılığı satılamaz. Bu e-posta mesajı virüslere karşı anti-virüs sistemleri tarafından taranmıştır. Ancak yollayıcı, bu e-posta mesajının – virüs koruma sistemleri ile kontrol ediliyor olsa bile – virüs içermediğini garanti etmez ve meydana gelebilecek zararlardan doğacak hiçbir sorumluluğu kabul etmez.

Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi Disclaimer uygulamaları tamamen karşı tarafı uyarmak ve  bilgi vermek amacıyla kullanılmaktadır.

Disclaimer hakkında temel bilgilere sahip olduktan sonra artık Disclaimer uygulamamıza başlayabiliriz.

clip_image001

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Exchange Server 2007 yönetim konsolumuzu açıyoruz ve Organization Configuration altından Hub Transport seçiyoruz ve orta çalışma alanına baktığımızda ise Transport Rules görüyoruz. Görülen şekilde sağ taraftaki Actions kısmından New Transport Rule seçiyoruz ve karşımıza aşağıdaki görüntü gelmektedir.

clip_image002

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi karşımıza çıkan pencerede Disclaimer uygulamamıza bir isim veriyoruz ve eğer istersek bir tanımlama yapabiliriz. Bunları tamamladıktan sonra Next ile devam ediyoruz.

Bir sonraki aşamada ise karşımıza aşağıdaki konfigürasyon penceresi gelmektedir.

clip_image003

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Conditions (Durumlar) kısmından yapımıza uygun değeri seçiyoruz. Biz Disclaimer uygulaması gerçekleştirmekteyiz. Dolayısı ile “from users inside or outside the organization” ve “sent to users inside or outside the organization” seçiyoruz.  Ben test ortamında çalıştığım için içerdeki mail trafiğine Disclaimer uygulaması gerçekleştireceğim. Ancak dışarıya gönderilen mesajlara eklemek istersek “sent to user inside the organization” kısmındaki inside tıkladığımızda karşımıza seçenek gelecek ve Outside seçersek şirket dışına atılan mesajlara eklemiş oluruz. Bu kısımdaki işlemlerimizi tamamladıktan sonra Next ile devam ediyoruz.

clip_image004

Bir sonraki aşamada ise karşımıza yukarıdaki Actions kısmı gelmektedir. Bu kısımda ise “append disclaimer text using font,size,color…” diye devam eden hareket tarzımızı seçiyoruz. Ve Step 2 kısmına baktığımızda “disclaimer text” ve diğer ayarları görüyoruz. Disclaimer mesajımızı tanımlamak için şekilde görülen “disclaimer text” tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki yapı geliyor.

clip_image005

Şekilde de görüldüğü gibi Disclaimer metnimizi tanımlıyoruz ve OK basarak yerini almasını sağlıyoruz. Daha sonra Next ile devam ediyoruz.

clip_image006

Şekilde de görüldüğü gibi Disclaimer uygulamamıza ait olan metni görmekteyiz. New tıklayarak kuralımızın oluşmasını sağlıyoruz.

clip_image007

Kuralımız başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Finish ile kural oluşturma sihirbazımızı tamamlıyoruz.

clip_image008

Exchange Server 2007 yönetim konsolundan son durumu kontrol ettiğimizde ise karşımıza yukarıdaki şekilde görülen görüntü gelmektedir. Kuralımız başarılı bir şekilde oluşturuldu ve görev yerine geçti.  Artık sıra kuralımızın çalışıp çalışmadığını test etmeye sıra geldi.

clip_image009

Testimizi yapabilmemiz için Exchange Server OWA servisi ile herhangi bir kullanıcımızla sunucumuza bağlanıyoruz.

clip_image010

Şekilde de görüldüğü gibi Administrator kullanıcımız ile hem kendisine hemde osmangazi kullanıcımıza bir mail  gönderiyoruz. Gönderme işleminden sonra osmangazi kullacımızın posta kutusunu kontrol ediyoruz.

clip_image011

Görüldüğü gibi osmangazi kullanıcımıza gelmiş olan mesajda oluşturmuş olduğumuz Disclaimer metni de görüntülenmektedir. Kuralımız başarılı bir şekilde uygulanmış ve çalışmatadır.

Kaynak:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996585.aspx

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124352(EXCHG.80).aspx