Exchange RPC Client Access Service

Microsoft Exchange Server 2007 ile beraber çok ciddi bir rol mimari değişikliğine gitmiştir. Bu yeni 5 rolden biri Client Access Server yani kısa ismi ile CAS server olup istemci bağlantılarını karşılamak için tasarlanmıştır. Yani POP, IMAP, Active Sync ve OWA gibi istekler direk mailbox server yerine CAS üzerinden mailbox server’ a iletilmektedir. Ancak 2007 sürümünde hala şirket için outlook programları MAPI client olarak direk mailbox server’ a bağlıydı.

Exchange 2010 da ise bu yapı değiştirildi ve artık MAPI bağlantıları da dahil tüm client istekleri ( public folder erişimleri hariç ) CAS server tarafından karşılanmakta ve buradan mailbox server’ a iletilmektedir.

Bu işlem için yani 2007 de olmayan 2010 ile gelen ve outlook rpc bağlantılarını kabul etmeksi için Exchange Server 2010 CAS üzerinde çalışan servisin ismi RPC client access servisidir.

Bu değişikilk sayesinde istemci tarafında failover durumlarındaki kullanıcı deneyimi bir üst seviyeye çıkarılmıştır. ( fail over sırasındaki kesinti veya mailbox taşınması sırasındaki kesintiler gibi )

Örneğin 2007 kullanıyorken bir mailbox server down olduğunda istemci anında offline oluyordu ve bu mailbox’ ın tekrar mount olması bir hayli uzun bir zaman alıyordu. 2010 sisteminde kullanıcı direk mailbox yerine CAS server’ a bağlı ve DAG üyesi bir mailbox down olursa maksimum 30sn de diğer mailbox sunucusunda up olduğu için kesinti süresi çok daha az olacaktır. Bu her ne kadar DAG özelliği gibi görünsede bağlantıları CAS server yönettiği için merkezi bir iyileştirme söz konusudur.

Benzer şekilde bir CAS server down olsa bile CAS array mimarisindeki diğer CAS istemcilere hizmet etmeye devam edecektir.

Bu yeni mimari ile temel anlamda yapılan iyileştirmeler aşağıdaki gibidir

Some issues with messages displaying differently on different clients.

Problems uploading certificates to the global address list.

The inability to create profiles for hidden users.

Inconsistent application of business logic to clients.

Public folders connecting to the RPC Client Access service on the Mailbox server, rather than the Client Access server

Kısaltması MsExchangeRpc’ dir.