Exchange GAL İçeriğinin Cep Telefonları ile Eşitlenmesi – How to sync GAL on mobile phones

Exchange Server Dünya üzerinde milyarlarca insana hizmet vermektedir. İlk çıktığı günden bu yana sürekli olarak endüstri standartlarını desteklemek üzerine tasarlanmıştır. Ancak malum gerek ülkemizde gerekse Dünya da pek çok insanın bilişim sistemlerinden bazen farklı beklentileri olabiliyor.

Varsayılan bir Exchange Server ortamında siz cep telefonunuz ile Exchange Server’ a bağlandığınız zaman mail almanın yanında bir de şirket çalışanlarının mail, telefon ve benzeri bilgilerini de öğrenmek için contact sync yaparsınız. Aslında bu kontaklar sadece sizin posta kutunuzdaki kontaklardır. GAL ise genel olarak Active Directory ortamınızdaki tüm kullanıcıları veya Exchange yöneticisinin izin verdiği kişilerden oluşan bir adres defteridir.

Bakınız;

Bazen müşterilerden aşağıdaki gibi bir istek gelebilir, ben şirketim tüm çalışanlarını cep telefonlarında kontak olarak görmek istiyorum. Bu durumda GAL içerisindeki herkesi tek tek kullanıcıların outlook programında kontak olarak ekleyebilirsiniz. Outlook bir örnek yani kolay olması için, özetle OWA olur vs o posta kutusu için kontak eklerseniz otomatik cep telefonuna gelir. Ancak sorun bu yönetilecek bir yöntem değildir. Birisi işten ayrıldığında bu sefer bunları silmek veya eklemeler için yenilemek gerekecektir.

Eklemek son derece kolay olsa da silmek zordur ve örnek 300 kullanıcı bile olsa bunu takip etmek pek mümkün değildir.

Ekleme yöntemi aşağıdaki gibidir

About adding all your GAL to your contacts list in outlook client, you can double-click your Address Book from your outlook client, then choose the Global Address List > click the first entry and hold the left mouse button > strike to last entry > right- click the chosen field > Add to Contacts

Peki neden GAL varsayılan olarak cep telefonları ile eşitlenmez? Aslında çok basit, çünkü tüm şirketin çalışanlarının cep telefonunuz kontak olarak eklenmesi can sıkıcı olacaktır. Neden? Örnek depoda çalışan bir kişi belki hiç görüşmeyeceği yüzlerce veya binlerce kişinin bilgisini neden cep telefonunda taşısın? Ayrıca yine bu tür bir yük telefonu kesinlikle yavaşlatacaktır. Hele ki 1000, 10.000, 100.000 çalışanı olan şirketleri düşünürseniz aslında bu isteğin çok mantıklı olmadığını görebilirsiniz. Peki GAL nasıl çalışıyor? Sizin posta kutunuzdaki kontaklar aslında size ait olduğu için onun cep telefonunuzda kontak olarak saklanması normal. Bu arada onu da kapatabilirsiniz, hatta genelde şirkette uzun yıllar çalışanlar fark etmeden her kontağı aslında mail hesabına bağlı olarak kayıt ettiği için şirketten ayrılınca bir bakıyor pek çok şahsi kontağı da silinmiş. Bu tabi ayrı bir konu. Soruya geri dönelim, GAL’ ın temel amacı sorgu bazlıdır. Yani kontaklarınızda olmayan ama şirkette çalışan 100 kişi olsun, önemli değil exchange üzerinden sisteme bağlı olduğunuz için siz arama yaptığınız zaman otomatik GAL araması yapılır ve sonuçlar size gösterilir, ancak bu hesaplar kontak olarak sizde olmadığı için örnek böyle birisi sizi aradığında kim olduğunu göremesiniz.

Peki böyle bir iş ihtiyacı var ise yani küçük bir işletmesiniz (sayı olarak diyelim) ve illaki her çalışanın her çalınanın telefonunu bilmesini istiyorsunuz bu durumda 3. parti bir program ile bu eşitlemeyi yapabilirsiniz. Yani madem böyle bir iş ihtiyacınız var bu durumda 3 parti kullanmak şart.

Önerdiğim yazılımlar aşağıdaki gibidir

Itrezzo
CiraSync
Codetwo
SyncGal

Umarım faydalı bir ipucu olmuştur.