Exchange DAG Kurulum Hatası – CreateCluster errors may result from incorrectly configured static addresses

Exchange Server kullanan pek çok müşterim malum DAG kullanmayı tercih ediyor, bunun en temel nedeni kesintisiz bir mail hizmeti sunmak. Bu nedenle aslında pek çok firma da exchange server için DAG hatta disaster planları ile beraber daha çok sunucu içeren yapılar tasarlamaktadır.

Aslında yıllardır kullandığımız bir mimari olan DAG kurulumu sırasında aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşma şansınız var.

Bunun temel iki nedeni olabilir.

Firewall

Firewall’ u kapatarak bu işlemi tekrar deneyebilirsiniz, eğer sorun bundan kaynaklı ise sadece gerekli portları açmanız yeterli olacaktır.

Eğer firewall’ u kapatmanıza rağmen sorun devam ediyor ise bu durumda DAG ismi ile oluşturduğunuz makine üzerinde Exchange trusted subsystem grubuna tam yetki verin.

Eğer bu da sorunu çözmez ise DAG isminin DNS üzerinde tanımlı ve çözüldüğünü kontrol edin. Yani özetle DAG ismine ping attığınız zaman DAG ip adresi gelmeli.

Tüm bunlara rağmen sorun devam ediyor ise (aynı hata kodu ile, örnek DAG hesabını enable yaparsanız hata değişir) son olarak tüm Microsoft Exchange servislerinin çalıştığından emin olun.