Exchange 2007 Transport Rule ile Mail Gonderim Kısıtlaması

Exchange Server 2007 ile Transport Rule’da Mail Server’ımızı istediğimiz gibi esnekleştirebiliyoruz. Bende bu noktada sizlere 2 senaryo örneği ile Transport kuralı yazacağım. İlk senaryomuzda seçtiğimiz 1 kullanıcının dışarıya yani Exchange organizasyonu dışına mail göndermesini engelleyeceğiz. Akabinde 2. senaryomuz olan yine aynı kişi localde, yani Exchange Organizasyonumuzda seçtiğimiz 2 kişi haricinde local’e mail gönderemeyecek. Dilerseniz siz yapınıza göre sadece 1. senaryoyu ya da 2. senaryoyu uygulayabilir olacaksınız.

Transport Rule’umuzu yazmaya başlayabiliriz. 

image001

İlk olarak Exchange Management Console’umuzu açarak, Organization Configuration > Hub Transport > Transport Rules tabına geliyoruz.

image002

Kuralımızın ismini ve açıklamasını yapıp Next diyoruz.

image003

Conditions tarafında from people‘a tıklıyoruz. Burda ki değer kimin mailleri kısıtlanacaksa o userı belirteceğiz. sent to users inside or outside the organization‘a tıklayıp Outside seçiyoruz. Yani dış dünyaya mail atamyacağını belirtiyoruz

Tekrar Next

 

image004

Oluşturduğumuz kısıtlama kuralı hangi kullanıcıyı etkileyecek?

image005

Actions kısmında send bounce message to sender with enganced status code tıklayıp user a dönecek hatayı belirtebiliyoruz.

image006

Exceptions kısmını 2. senaryomuzda gerçekleştireceğiz. Hariç tutulacak değerleri belirtiyoruz burda. Tekrar Next diyoruz.

image007

Finish’e tıklayarak Rule’umuzu oluşturuyoruz.

image002

2. Senaryomuza geçiyoruz. 2. Senaryomuzda ise aynı kullanıcı local’de 2 kişi hariç Local’ede mail gönderemeyecek.

Tekrar aynı yere gelip yeni bir transport rule tanımlıyoruz.

 

image008

from people’dan yine kulannıcıyı belirtiyoruz, sent to users inside or outside the organization kısmına Inside seçiyoruz. Next

image009

Kısıtlama mesajımızı yazıyoruz

image010

Kuralımızdan etkilenecek kullanıcılar?

image011

Exceptions kısmında except when the message is from people seçip administrator ve çözümpark kullanıcısını seçiyorum. Bu kullanıcılar dışında localede mail atamaz duruma gelecektir seçtiğimiz user.

Siz isteğinize göre bunu kullanıcı bazlı, grup bazlı yapabilirsiniz

 

image012

Kuralımız tamamlandı. Finish’e basıyoruz.

image013

Kuralımız, Transport Rules tarafında gözükmekte.

Bu durumda;  İlk senaryoda, Buğra Keskin Dışarıya ve  2. Senaryoda ise içeride de 2 kişi hariç mail göndermesi kısıtlanıyor.

Buğra KESKİN