DAG Yapısında Outlook 2007 Kullanımında Public Folder Bağlantısı

Bildiğiniz gibi Exchange 2010 ile beraber gelen yeniliklerden en çok göze çarpan DAG mimarisi olmuştur. Bu mimari sayesinde Exchange server bizlere kesintisiz hizmet verebilmektedir. Yine Exchange Server 2010 ile gelen bir değişiklik ise tüm outlook bağlantılarının artık CAS sunucusu üzerinden mailbox sunucularına erişmesidir. Yani özetle bağlantı önce CAS oradan mailbox şeklindedir. Bunun tek istisnası ise Public folder’ dır. Yani Exchange 2010 olan bir ortamdaki outlook bağlantılarını sağ alt köşedeki ikon yardımı ile kontrol ederseniz aşağıdaki gibi bir durum göreceksiniz

Görüldüğü gibi 3 ana başlık bulunmaktadır, Dizin = Active Directory Bağlantısı, Posta 0 Mailbox bağlantısı ve Public Folder. İlk iki bağlantı direk CAS server üzerinden gerçekleşmektedir.

outlook.cozumpark.com örneğin sizin cas server veya cas array ismi olabilir. Ancak buna rağmen public folder bağlantısında hala mailbox server ile direk iletişim kurulmaktadır.

Peki bunun ne dez ajantajı olabilir ? Normalde  DAG nodlarını istediğiniz gibi kapatabilirsiniz, bu aslında herhangi bir kesintiye yol açmamaktadır, çünkü DAG’ ın görevi budur. DAG konusunda daha fazla bilgi için https://www.cozumpark.com adresinden yararlanabilirsiniz.

Peki gelelim soruna, siz DAG nod larından birini kapatırsanız ve bunun üzerinde mailboxlar için set edilmiş bir public folder var ise bu durumda public folder bağlantısı kesilecektir, bunu engellemek için eğer bu public folder için DAG’ ın diğer üyesi üzerinde bir replica eklerseniz bu sorunu çözebilirsiniz, bu sayede kapatılan sunucu üzerindeki public folderların replikası çalışıyor ise herhangi bir kesinti yaşanmamaktadır.